Prof. Dr. Doğan Kuban'ın hayatı eserleri ve Türk sanatına katkıları
The life, works of Prof. Doğan Kuban and his contributions to Turkish art
  1. Tez No: 839318
  2. Yazar: BESİME SÜMER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ACARLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu tezde, Türkiye'nin önemli Sanat ve Mimarlık Tarihçilerinden biri olan Doğan Kuban'ın hayatı, eserleri ve Türk Sanatına katkıları ele alınmıştır. Doğan Kuban, Mimarlık Tarihi ve Sanat Tarihi alanlarında dünya çapında ün kazanmış çok yönlü bir şahsiyettir. Bu çalışmanın amacı Kuban'ın hayatını ayrıntılı bir şekilde ele alarak, eserlerini toplu bir biçimde incelemek ve yazdığı eserler, katıldığı kazı ve projelerle yurt içinde ve yurt dışında ün sahibi olmuş Kuban'ın Türk Sanatı Tarihi'ne yaptığı katkıları ana hatlarıyla ortaya çıkarmaktır. Çalışmamız altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş bölümüdür. İkinci bölümde Doğan Kuban'ın hayatı ele alınmıştır. Bu bağlamda Kuban'ın aile köklerine, çocukluk yıllarına, eğitim serüveni ve çalışma yıllarına uzanan geniş bir araştırma yapılmıştır. Bu bölümde son olarak Kuban'ın hayatındaki önemli gelişmeler kronolojik olarak verilmiştir. Üçüncü bölümde, Kuban'ın eserlerinin ayrıntılı bibliyografyası verilmiştir. Kitapları, makaleleri ve ansiklopedi maddeleri liste halinde, yayınlandığı tarihler esas alınarak kronolojik bir sıra içerisinde verilmiştir. Dördüncü bölümde Türk Sanatı açısından önemli olan kitapları incelenmiştir. Bu kitaplar, yayımlandıkları tarihe ve incelediğimiz eserin basım yılına göre kronolojik olarak verilmiştir. Kuban'ın değişik süreli yayınlarda, Türkçe ve yabancı dillerde olmak üzere iki yüze yakın makalesi tespit edilmiştir. Kuban, geniş bir yelpazede yazdığı çok sayıdaki bu makalelerinde farklı konulara yaklaşımını göstermektedir. Bu bölümde, Kuban'ın makalelerini değerlendirirken onun kendi makalelerinden bir seçki olarak hazırladığı Doğan Kuban Yazıları Antolojisi isimli iki ciltlik eserinde bulunan makalelerin tamamını ve bunlar dışında diğer dergilerde yer alan makalelerini esas aldık. Ayrıca Kuban bu antolojide yer alan makaleleri, konularına göre sınıflandırmış olduğu için biz de bu konulara göre tek tek makalelerinin tamamını değerlendirmeye çalıştık. Bu bölümün devamında Kuban'ın yazmış olduğu ansiklopedi maddelerini de kısaca değerlendirdik. Beşinci bölümde, Kuban'ın Türk Sanatı ile ilgili yurt içindeki ve yurt dışındaki faaliyetlerine, kazı çalışmalarına, danışmanlığını yaptığı yüksek lisans ve doktora tezlerine yer vererek, Sanat Tarihi ile ilgili görüşleri ve bu alana getirdiği yenilikler üzerinde durduk. Altıncı ve son bölümde ise Kuban'ın hayatı, yayınları ve diğer çalışmaları bir bütün içerisinde değerlendirilerek bir sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the life, works and contributions of Doğan Kuban to Turkish art have been researched. Doğan Kuban is an all-rounder scholar who has worldwide reputation in fields of history of architecture and art history. The aim of this thesis is to research the life of Prof. Kuban, who renowned worldwide with his books, archeological digs and projects that participated, in detail, to examine his works as a whole, and to reveal generally his contributions to Turkish art. Our thesis consists of four chapters. In first chapter, the life of Doğan Kuban was dealt. In this sense a broad research has been done which extends to the historical roots of his family, his childhood years, education and work life. At the end of this chapter, the important events in the life of Kuban has been given as a kronological list. In the second chapter, a detailed bibliograhpy of his works has been given. In the third chapter, his important works in terms of Turkish art has been examined. Kuban's nearly two hundred articles in Turkish and English in different periodicals have been ascertained. Kuban shows his approach to different subjects in a large number of his articles which had been written in a wide range. In this chapter, we based on two volumes book Doğan Kuban Yazıları Antolojisi [Anthology of Doğan Kuban's Writings] which has been prepared as a selection of his articles by himself, and we examined all these articles one by one. In the fourth chapter, we dwelt on Kuban's activities in Turkey and abroad, his archeological digs, dissertations he supervised, his opinions on art history and the novelties he brought to the field. At the end of work, we reached an overall conclusion which evaluates his life, publications and the other works.