Aort koarktasyonu tanısı ile izlenen hastalarda rekoarktasyon riskini arttıran faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of factors that increase the risk of recoarctation in patients with coarctation of the aorta
- Tez No: 839339
- Danışmanlar: PROF. DR. REŞİT ERTÜRK LEVENT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Aort koarktasyonu, aortta kan akımının tıkanmasına neden olan daralma olup, tüm konjenital kalp hastalıklarının %6-8' ini oluşturmaktadır. Günümüzde yeni doğan döneminde cerrahi müdahalesi gerektiren en yaygın ikinci kardiyovasküler anomalidir. Hastalığın şiddeti ve klinik bulguların olgunun yaş aralığına göre farklılık gösterebilmektedir. Fetal ekokardiyografi, transtorasik ekokardiyografi, transözofageal ekokardiyografi, BT,kMRG kullanılmakta olup hemodinamik çalışmalar, EKG, göğüs röntgeni de tanıya yardımcı bulguları destekleye bilmektedir. Hastalığın tedavisinde balon anjiyoplasti, cerrahi tedavi ve stent uygulaması kullanılırken tedavi seçeneği hastanın klinik durumu, yaşı ve yapılan klinik merkezin deneyimine göre değişebilmektedir. Tedavi sonrası hastalarda sistemik hipertansiyon, aortik anevrizma, rekoarktasyon gibi komplikasyonlar gözlemlenmekte. Çalışmamızda hastaların verileri taranarak rekoarktasyon gelişimiyle ilişkili olabilecek faktörler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Coarctation of the aorta is a narrowing of the aorta that causes obstruction of blood flow and accounts for 6-8% of all congenital heart diseases. It is currently the second most common cardiovascular anomaly requiring surgical intervention in the neonatal period. Clinical findings may vary accordng to the severity of the disease and the age of the patient. Fetal echocardiography, transthoracic echocardiography, transesophageal echocardiography, CT, cMRI are used and hemodynamc studies, ECG, chest X-ray can also support the diagnostic findings. Balloon angioplasty, surgical treatment and stenting are used in the treatment of the disease, and the treatment option may vary depending on the clinical condition, age and experience of the clinical center. Complications such as systemic hypertension, aortic aneurysm and recoarctation are observed in patients after treatment. In our study, we analyzed the data of the patients and evaluated the factors that may be associated with the development of recoarctaton.