Türkiye'de kamu sağlık harcamalarının 2001 sonrası seçilmiş makroekonomik değişkenlerle ilişkisinin analizi
Analysis of the realitionship between public healt expenditures and selected macroeconomic variables after 2001 in Turkey
  1. Tez No: 839367
  2. Yazar: ASLIHAN ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ PETEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de kamu sağlık harcamalarının 2001 sonrası seçilmiş makroekonomik değişkenlerle olan ilişkisinin analizi ele alınmıştır. 2001 krizinin makroekonomik değişkenlere olan etkisi grafiklerle açıklanmış olup OECD ülkeleri ile Covid-19 Pandemisi döneminde seçilmiş OECD ülkeleri ile Türkiye'nin kamu kesimi sağlık harcamalarının karşılaştırılmalı analizi yapılmıştır. Türkiye'nin 2001-2021 yılları arasında kamu kesimi sağlık harcamaları ile makroekonomik değişkenler grafiklerle ayrı ayrı ele alınmış ve son olarak karşılaştırılmalı bir şekilde incelenmiştir. Kamu kesimi sağlık harcamalarının arttığı, ekonomik büyümenin arttığı, enflasyonun arttığı ve işsizliğin arttığı tespit edilmiştir. Reel efektif döviz kurunun ise azaldığı tespit edilmiştir. Bu çalışmanın asıl amacı olan 2001-2020 yılları arasında Türkiye'de kamu sağlık harcamaları seçilmiş makroekonomik değişkenlerle grafik yöntemi ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre grafik 2001 yılı krizi ve 2008 krizi dönemlerinde OECD ülkeleri ve Türkiye'de kamu sağlık harcamalarına ayrılan payda artış gözlemlenmektedir. 2020 yılı pandemi döneminde OECD ülkelerinde kamu sağlık harcamaları artış hızı Türkiye'nin kamu sağlık harcamalarına ayırdığı paydan daha fazladır. Tüm dünyayı etkisi altına alan salgın döneminde ve ekonomik krizlerde OECD ülkeleri ve Türkiye ekonomisinin hemen hemen her alanında büyük etkiler yaratan salgın ve krizle mücadele kapsamında kamu sağlık harcamalarını artan oranlarda gerçekleştirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, the analysis of the relationship between public health expenditures in Turkey and selected macroeconomic variables after 2001 is discussed. The impact of the 2001 crisis on macroeconomic variables was explained with graphs, and a comparative analysis of the public sector health expenditures of OECD countries and selected OECD countries and Turkey during the Covid-19 Pandemic period was made. Turkey's public sector health expenditures and macroeconomic variables between 2001 and 2021 were discussed separately with graphs and finally examined in a comparative manner. It has been determined that public sector health expenditures have increased, economic growth has increased, inflation has increased and unemployment has increased. It was determined that the real effective exchange rate decreased. The main purpose of this study, public health expenditures in Turkey between 2001 and 2020, was analyzed by graphical method with selected macroeconomic variables. According to the analysis results, an increase in the share allocated to public health expenditures is observed in OECD countries and Turkey during the 2001 crisis and 2008 crisis periods. The increase rate of public health expenditures in OECD countries during the 2020 pandemic period was higher than the share allocated to public health expenditures by Turkey. During the epidemic period and economic crises that affected the whole world, OECD countries and Turkey increased their public health expenditures within the scope of combating the epidemic and crisis, which had a great impact on almost every aspect of the economy.