Gender representation in central Anatolian culture: A critical discourse analysis on folk tales
Orta Anadolu kültürü'nde toplumsal cinsiyet temsili: Halk masalları üzerine bir eleştirel söylem incelemesi
  1. Tez No: 839377
  2. Yazar: HANIM TÜRKYILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ZEYNEP AÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, Helvacı Güzeli, Keçeli Kız, Erkek Kılığına Giren Kız, Kız Çocuklarını Sevmeyen İki Padişah ve Yaşlı Adam ve Kızları adlı seçilmiş masallarda toplumsal cinsiyet ideolojisinin nasıl kurgulandığını araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, söz konusu halk masallarına ilişkin metinsel, metinlerarası ve toplumsal düzeylerde bir analiz yapmak için Fairclough'un üç boyutlu modelini benimsemiştir. Metinsel düzeyde, toplumsal cinsiyet ideolojisinin açık dilsel ögelerde nasıl kodlandığını görmek için isimler/isim tamlamaları, sıfatlar, fiiller, geçişlilik gibi dilsel ögeler incelenmiştir. İkinci adımda, metinlerarasılığın folklorik unsurlar aracılığıyla toplumsal cinsiyeti temsil etmeye nasıl yardım ettiği anlaşılmaya çalışılmıştır. Son olarak sosyal boyutta, sosyal bağlamı ve bunun toplumsal cinsiyet ideolojisini nasıl etkilediği veya ondan nasıl etkilendiği incelenmiştir. Metodoloji olarak, bu çalışmanın amacına en iyi şekilde hizmet eden ve bilgi açısından zengin verileri seçmek için amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Amaçlı örnekleme, değerlendiriciler arası güvenilirlik kapsamında gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, halk masallarını belirli temalar altında analiz etmek için içerik analizi yöntemi de kullanılmıştır. Bulgular, açık dilsel ifadelerin örtük toplumsal cinsiyet ideolojisi temsilleri içerdiğini ve erkeklerin kadınlar üzerinde baskın olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, metinlerarası göndermeler toplumsal cinsiyet ideolojisinin birçok folklorik referansa sahip olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Bu göndermeler toplumsal cinsiyet ideolojisinin nasıl bu referanslar aracılığıyla oluşturulduğunu gözler önüne sermektedir. Son olarak, sosyal bağlam halk masallarının diyalektiğinin doğasını gösterir. Bu şekilde, bulgular toplumsal cinsiyet ideolojisi açısından mevcut literatürle paralellik göstermektedir ve her bir halk masalı tutarlı sonuçlar göstererek birbirini tamamlar niteliktedir. Anahtar Kelimeler Cinsiyet ideolojisi, Eleştirel Söylem Analizi, Anadolu Halk Masalları
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate how gender ideology is constructed in selected Anatolian Folk Tales: Helvacı Güzeli, Keçeli Kız, Erkek Kılığına Giren Kız, Kız Çocuklarını Sevmeyen İki Padişah and Yaşlı Adam ve Kızları. This study adopted Fairclough's three dimensional model to make an analysis at textual, intertextual and social levels regarding these folk tales. At textual level, linguistic items such as nouns/noun phrases, adjectives, verbs, transitivity have been studied to see how gender ideology is encoded in explicit linguistic items. The second step attempted to understand how intertextuality helps to represent gender ideology through folkloric elements. Lastly, social analysis tries to probe into social context and how it affects or is affected by gender ideology. As for methodology, purposeful sampling method has been utilized to select the most relevant and information-rich data serving for the aim of this study. Purposeful sampling has been carried out under the scope of inter-rater reliability. Further, content analysis method has also been used to analyze folk tales under specific themes. Findings reveal that explicit linguistic manifestations hold implicit gender ideology representations in them, showing that males are of dominance over females. Further, inter-textual references unveil that gender ideology has many folkloric references in it contributing to how gender ideology is constructed through these references. Lastly, social context shows the dialectic nature of folk tales. In this way, findings are parallel with the existing literature in terms of gender ideology and each folk tale complements one another having consistent results. Keywords Gender ideology, Critical Discourse Analysis, Anatolian Folk Tales