Özel alanda kadına yönelik şiddet
Violence against women in the private space
  1. Tez No: 839382
  2. Yazar: MARIA OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN YETİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yapılan bu çalışmada yetişkin kadınlara verilen eğitim programının kadına yönelik psikolojik şiddet algısı üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yürütülen çalışmada ön-son test çalışma deseninden faydalanılmıştır. Araştırmaya 25-40 yaş grubunda yer alan toplam 40 kadın dahil edilmiştir. Araştırmaya katılan kadınlara iki hafta boyunca toplumsal cinsiyet rolleri, kadına yönelik şiddet ve psikolojik şiddet konularında eğitim verilmiştir. Araştırmanın veri toplama sürecinde araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu ile yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analiz aşamasında SPSS 25.0 programında Ki-Kare analizi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi 0.05 kabul edilmiştir. Çalışmanın sonunda kadınların uygulanan eğitim programına paralel olarak toplumsal cinsiyet rolleri ve kadına yönelik psikolojik şiddet algı düzeylerinde anlamlı artış meydana geldiği bulunmuştur. Bu kapsamda kadına yönelik psikolojik şiddetin en aza indirilmesi ve kadınların bu konuda bilgi düzeylerinin yükseltilmesi için kadınlara psikolojik şiddet ve toplumsal cinsiyet rolleri konusunda bilgilendirme çalışmaları yapılabilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of the training program given to adult women on the perception of psychological violence against women. In the study conducted, a pre-post test study design was used. A total of 40 women in the 25-40 age group were included in the study. Women participating in the study were trained on gender roles, violence against women and psychological violence for two weeks. During the data collection process of the study, a personal information form and a semi-structured interview form prepared by the researcher were used. Chi-Square analysis was used in the SPSS 25.0 program during the analysis phase of the data obtained. The significance level was accepted as 0.05. At the end of the study, it was found that there was a significant increase in women's perception levels of gender roles and psychological violence against women in parallel with the training program implemented. In this context, studies can be carried out to inform women about psychological violence and gender roles in order to minimize psychological violence against women and to increase their knowledge level on this subject.