Kadına yönelik psikolojik flört şiddeti ve sosyal hizmet: Yapabilirlikler yaklaşımı çerçevesinde bir değerlendirme
Psychological dating violence against women and social work: An evaluation within the framework of capabilities approach
  1. Tez No: 839383
  2. Yazar: CAHİDE GÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN KÜÇÜKKARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Kadına yönelik şiddet türlerinden birisi olan psikolojik flört şiddeti, kadınların yaşamları üzerinde baskı ve kontrol kurmak amacıyla sergilenen zarar verici eylemleri içermektedir. Bu araştırmanın amacı, partnerleri tarafından psikolojik flört şiddetine maruz kalan kadınların etkilenen yapabilirlik kapasitelerini sosyal hizmet çerçevesinde incelemektir. Bu amaç doğrultusunda Ankara'da yaşayan psikolojik flört şiddetine maruz kalmış 20 kadın ile görüşme yapılmıştır. Görüşmelerde yarı yapılandırılmış görüşme formundan yararlanılmış, yaplan görüşmeler Transkriptor programı ile deşifre edilmiş ve MAXQDA 2022 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizi sonucunda, manipülasyon, tehdit, hakaret, kıskançlık, kısıtlama, baskı ve kontrol, göz ardı etme, küçümseme, ghosting, ısrarlı takip, kıyaslama, bağırma, lovebombing ve iftira olmak üzere psikolojik flört şiddetine maruz kalan kadınların olumsuz duygular ile baş etmeye çalıştıkları, fiziksel ve ruhsal sağlıklarının olumsuz etkilendiği, eğitim yaşamlarının ve sosyal ilişkilerinin sekteye uğradığı, boş zaman aktiviteleri, zaman özerklikleri, hobiler, iş gücüne katılım, hareketlilik ve politik yaşama katılım gibi yapabilirlik kapasitelerinin ise partnerleri tarafından kontrol altına alındığı belirlenmiştir. Katılımcıların yaşama ilişkin bakış açılarında değişimlerin meydana geldiği, bu değişimler nedeniyle çevreyle ilişkilerinde daha tedbirli davranmaya başladıkları, kadınların içinde bulundukları çevrenin psikolojik şiddete ve toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin farkındalıkların ve bakış açılarının, kadınların psikolojik flört şiddeti deneyimlerinin şekillenmesinde önemli bir rol oynadığı saptanmıştır. Kadınların maruz kaldıkları psikolojik flört şiddeti karşısında güçlendirilmesi ve yapabilirliklerinin artırılması bakımından sosyal hizmet kuram ve müdahalelerinin uygulanması ve bu uygulamalar esnasında sosyal hizmet uzmanlarının rol alması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Psychological dating violence, one of the types of violence against women, includes harmful actions taken to exert pressure and control over women's lives. The aim of this research is to examine the affected capacity of women who are exposed to psychological dating violence by their partners, within the framework of social work. For this purpose, interviews were conducted with 20 women living in Ankara who were exposed to psychological dating violence. A semi-structured interview form was used in the interviews, the interviews were transcribed with the Transcriptor program and analyzed using the MAXQDA 2022 program. As a result of the analysis of the data, it was found that women who were exposed to psychological dating violence, including manipulation, threat, insult, jealousy, restriction, pressure and control, ignoring, belittling, ghosting, persistent stalking, comparison, shouting, lovebombing and slander, tried to cope with negative emotions. It has been determined that the physical and mental health of women are negatively affected, their educational lives and social relationships are disrupted, and their capacity to do so, such as leisure activities, time autonomy, hobbies, participation in the workforce, mobility and participation in political life, are controlled by their partners. It was determined that there were changes in the participants' perspectives on life, that they began to act more cautiously in their relations with the environment due to these changes, and that the awareness and perspectives of the environment in which women live, regarding psychological violence and gender roles, played an important role in shaping women's experiences of psychological dating violence. It is thought that social work theories and interventions should be implemented and social workers should take a role in these practices in order to strengthen women against the psychological dating violence they are exposed to and increase their capabilities.