AB ve Türk Rekabet Hukukunda birleşme ve devralmalar
Mergers and acquisitions in EU and Turkish law
  1. Tez No: 839385
  2. Yazar: UĞUR GÖNÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İKBAL SİBEL SAFİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tezin amacı, Avrupa Birliği'ne aday ülke olan Türkiye ile Avrupa Birliği'nde geçerli olan Birleşme ve Devralmalar rejimlerinin karşılaştırılarak aralarındaki benzerliklerin ve farkların ortaya konulmasıdır. Türkiye'nin Avrupa Birliği adaylık süreci içinde elde ettiği en büyük kazanımlardan biri, Avrupa Birliği Rekabet Hukuku mevzuatını kendi hukukuna uyarlamasıdır. Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik süreci ve bu süreçte gerçekleşen hukuki düzenlemeler, Türk ve AB Birleşme ve Devralmalar rejimlerinin benzerlikler göstermesine yol açmıştır. Ancak, hala bazı önemli farklılıklar bulunmaktadır. Bu çalışma, Türkiye ve AB Birleşme ve Devralma rejimleri arasındaki farkları ortaya koymak ve bir kaynak taraması sunmak amacıyla yapılmıştır. AB ve Türkiye'nin Birleşme ve Devralma faaliyetlerini düzenleyen yasal çerçeveler arasındaki farklılıklar analiz edilecektir. Sonuç olarak, bu tez, Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki Birleşme ve Devralma faaliyetlerindeki hukuki farkları analiz ederek işletmelerin ve hukukçuların Avrupa Birliği ve Türkiye'deki birleşme ve devralma faaliyetlerini daha etkili bir şekilde yönetmelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Tez, toplam iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Rekabet Hukuku'nun Temel Kavramları ele alınmış ve ikinci bölümde ise AB ve Türk Rekabet Hukukunda Birleşme ve Devralmaların Karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to compare the Mergers and Acquisitions regimes applicable in Turkey, a candidate country for the European Union, and the European Union itself, and to identify the similarities and differences between them. One of the major achievements of Turkey's EU candidacy process is the alignment of its legal system with the European Union Competition Law acquis. The legal regulations implemented during Turkey's EU membership process have resulted in similarities between the Turkish and EU Mergers and Acquisitions regimes. However, there are still some significant differences. This study aims to highlight the differences between the Mergers and Acquisitions regimes in Turkey and the EU, and to provide a source survey. The differences between the legal frameworks regulating Mergers and Acquisitions in the EU and Turkey will be analyzed. In conclusion, this thesis is conducted with the aim of analyzing the legal differences in Mergers and Acquisitions activities between Turkey and the EU and assisting businesses and legal professionals in effectively managing Mergers and Acquisitions in both Turkey and the EU. The thesis consists of a total of two parts. In the first part, the fundamental concepts of Competition Law are discussed, and in the second part, a comparison of Mergers and Acquisitions in the EU and Turkish Competition Law has been conducted.