The use of epic and romance elements in J.R.R. Tolkien's The Lord of the Rings
J.R.R. Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi eserinde destan ve romans unsurlarının kullanımı
  1. Tez No: 839390
  2. Yazar: YİĞİT ERTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE REİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
1954'te yayınlandığından beri Yüzüklerin Efendisi fantastik edebiyat olarak bilinecek olan edebi türün gelişiminde önemli bir rol oynamıştır. Bilinen bir Orta Çağ akademisyeni olan J.R.R. Tolkien romanslardan ilham almıştır. Sir Orfeo ile Sir Gawain & Yeşil Şövalye eserinin çevrisini yapan Tolkien ayrıca Eski İngilizceye olan ilgisi ve İskandinav mitlerine olan merakından ötürü destan türüne de yabancı değildi. Tolkien'in bir yazar olarak esas amacı romans ve destan ile ilgili bilgisini kullanarak vatanı İngiltere için bir mitoloji yazmaktı. Bu tez yazmış olduğu üçlemede Tolkien'in romans ve destan unsurlarını nasıl kullandığını incelemektedir. Tez, Tolkien'in eserinin merkezinde destan ve romans türlerini şekillendirmiş olan geleneksel değerlerin bulunduğunu öne sürmektedir. Buna göre, ana hikaye şövalye romanslarda görülen misyon anlatımınından etkilenir ve bunu önemli destan ögeleri ile birleştirilmştir. Tezin giriş kısmı destan, romans ve fantastik edebiyat türlerinden bahsederek aralarında bir bağlantı kurmaya çalışır. I. Bölüm Yüzüklerin Efendisi'ndeki kahraman, katalog, teşbih ve hatırlatıcı gibi destan unsurlarını inceler. II. Bölüm ise romans, özellikle de şövalye merkezli romans ögelerini inceler. Böylece bu bağlamda Yüzüklerin Efendisi'nde kullanılan şövalye kahraman, saray aşkı, şövalye yoldaşlığı ve macerepestliği gibi unsurlar bu bölümün konulardır. Sonuç kısmı ise Yüzüklerin Efendisi'nin romans ve destan türlerinin her ikisinden de önemli unsurları taşıyan ve bu türlerin devamını sağlayan bir eser olarak adlandırır.
Özet (Çeviri)
Since its publication in 1954 The Lord of the Rings has played a prominent role in the development of the genre that will be known as fantasy literature. As an established medievalist himself, J.R.R. Tolkien drew inspiration from romances, having translated Sir Orfeo and Sir Gawain & The Green Knight. Tolkien was also no stranger to epic, both owing to his interest, as a linguist, in Old English, as well as his fascination with Nordic myths. His aim as an author was to create a mythology for England by using his knowledge of romance and epic. This thesis is concerned with how Tolkien employs elements of romance and epic in his trilogy The Lord of the Rings. It argues that at the core of Tolkien's narrative are many traditional values and elements that have shaped epic and romance. Accordingly, the grand story of The Lord of the Rings borrows heavily from the quest narrative of chivalric romance and combines it with important elements of epic. The introduction part of this thesis discusses epic, romance, and fantasy genres, attempting to establish a connection between them. Chapter I is concerned with the epic elements in LOTR, such as the hero, the epic catalogue, epic similes and throwbacks. Chapter II deals with the romance elements, particularly those of the knightly romances. It hence examines the knight hero, courtly love, knightly companionship and errantry as they are used in The Lord of the Rings. The conclusion establishes The Lord of the Rings as a work that continues both romance and epic traditions through its use of significant elements of both.