Çalışma hayatına dini bakış: Örgütlerde İslami iklim ölçeğinin geliştirilmesi
Religious view of working life: Development of the Islamic climate scale in organizations
- Tez No: 839391
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çalışanların benimsedikleri dini inanç sistemlerini çalışma hayatlarına yansıtmaları karşılaşılan bir durumdur. Çalışma ortamının bireylerin inanç sistemine uygun veya aykırı yönlerinin bulunmasının ise çalışanların manevi dünyasını etkilemesi kuvvetle muhtemeldir. Çalışanların inançlarına uygun bir örgüt ikliminin varlığı çalışanlara daha rahat bir psikolojik çalışma ortamı hazırlayacaktır. Bu sebeple kurumların çalışanlarına toplumun genel inanç yapısına uygun bir çalışma ortamını ne derece hazırlayabildiklerine dair bir ölçüm yapabilmeleri de önemli hale gelmektedir. Bu çerçevede bu çalışmada din ve maneviyatın çalışma yaşamındaki yerini ölçme ve değerlendirmenin bir aracı olarak“Örgütlerde İslami İklim”ölçeği geliştirilmiştir. Bu ölçek ile İslam dinine mensup çalışanların kurumdan beklentileri ölçülebilecek ve yönetimin uygulamalarıyla oluşan kurumsal manevi iklimin çalışan tarafından nasıl görülüp değerlendirildiği üzerine önemli çıktılar elde edilebilecektir. Çalışma Aydın Söke Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren imalat sektöründe çalışanlar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Kolayda örnekleme yönteminin kullanıldığı araştırmada 390 çalışan üzerinde anket uygulaması yapılmıştır. Ölçek geliştirme sürecinde Churchill'den (1979) ve DeVellis (2017)'in çalışmalarından faydalanılmıştır. Örgütlerde İslami iklim ölçeğini geliştirmek için 81 adet ifadeden oluşan madde havuzu oluşturulmuştur. Gerekli kriterleri sağlamadığı tespit edilen 54 madde kapsam dışı bırakılarak 27 maddeden oluşan 5'li Likert tipi bir ölçek geliştirilmiştir. Analizler sonucunda Örgütlerde İslami iklim ölçeğinin inanç özgürlüğü, faizsiz kazanç, ticaret ahlakı, manevi tatmin, önemli gün ve geceler ile liyakat faktörü olmak üzere 6 teorik boyutu tespit edilmiştir. Çalışanların dini ve manevi değerlerine uygun bir çalışma ortamının sağlanmasının ve insan kaynakları yönetimi politikalarının dini-manevi değerlerle zıtlık oluşturmamasının bireysel ve örgütsel performansa olumlu katkı yapması kuvvetle muhtemeldir. Çalışmada geliştirilen ölçek ile araştırmacılar, işyeri sahip ve yöneticileri, çalışanların kritik konulardaki hassasiyetlerini ve çeşitli örgütsel faktörlerle işyerindeki dini iklim arasındaki bağlantının şiddet ve derecesini ölçebileceklerdir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Dinlerde Çalışma Ortamı, İslam'da Çalışma, İş Yeri Maneviyatı, Ölçek Geliştirme, Örgütlerde İslami İklim
Özet (Çeviri)
It is a common situation for employees to reflect their religious belief systems into their working lives, It is highly likely that the aspects of the work environment that are compatible or contrary to the belief system of individuals will affect the spiritual world of employees. The existence of an organizational climate that is compatible with employees beliefs will create a more comfortable psychological working environment for employees. Therefore, it is important for employers to assess how well they can accommodate their employee's general belief systems to create a comfortable workplace. The Islamic Climate in organizations scale was created to assess the role of religion and spirituality in the workplace. This scale can measure the expectations of Islamic employees and provide useful insights info how management practices affect the corporate spiritual climate. The study was carried out on employees in the manufacturing sector operating in AydınSöke Organized Industrial Zone. In the research which easy sampling technique was used, a survey was conducted on over 390 employees. It is benefited from Churchill (1979) and DeVellis (2017) during the scale development process. To develop the Islamic Climate Scale in organizations, it is created an item pool of 81 statements. A 5-point Likert-type scale consisting of 27 items was developed by excluding 54 items that were found to not meet the necessary criteria. Through analysis, six theoretical dimensions of the Islamic Climate Scale in organizations are determined; freedom of belief interest-free earnings, business ethics, spiritual satisfaction, important days and nights and merit factor. Aligning the workplace environment and human resource management practices with the religious and spiritual values of employees can boost both individual and organizational performance. With the scale developed in the study, researchers, workplace owners and managers will be able to measure the sensitivity of employees on critical issues and the severity and degree of the connection between various organizational factors and the religious climate in the workplace. KEY WORDS: Islamic Climate in Organizations, Scale Development, Work Environment in Religions, Work in Islam, Workplace Spirituality.