Pandemi döneminde Aile Hekimliği kliniği asistanlarının manevi tutumları (spiritualite) ile presenteizm (işinde var olamama) arasındaki ilişki
The relationship between spiritual attitudes (spirituality) and presenteeism (inability to be present at work) of family medicine clinic assistants during the pandemic period
  1. Tez No: 839519
  2. Yazar: ŞÜKRAN CEYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK EREN YILMAZ, DOÇ. DR. MEHMET ERDEM ALAGÜNEY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş ve Amaç: Pandemi döneminde hekimler tüm dünyada alınan tedbirlere uyum sağlamak ve salgını önlemek için maddi-manevi zorluklarla mücadele etmişlerdir. Bu süreçte kendileri, sevdikleri ve hizmet verdikleri insanların sağlıkları ile ilgili önemli bir konumda çalışmaları hekimlerin üzerindeki baskıyı arttırmıştır. Bu hassas dönemde çalışan hekimlerin işinde var olamamadan dolayı yapabileceği ufak hatalar ise büyük sonuçlar doğurabilmektedir. Hekimlerin bu süreçteki presenteizm durumunu saptamak ve nedenlerini belirlemek ciddi öneme sahip bir konudur. Kişilerin hayatındaki zorlu süreçlerde ise manevi tutumların düzenleyici rolünün etkili olduğu düşünülmektedir. Hekimlerin tam iyilik halinin sağlanabilmesi için bütüncül yaklaşımla yani bedensel, duygusal, kültürel ve spiritual boyutları ile değerlendirilmelidir. Bu çalışmada ise pandemi döneminde çalışan aile hekimlerinin manevi tutumları ile presenteizm davranışı arasındaki ilişkinin saptanması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırma gözlemsel nitelikte bir çalışma olup evrenini Bilkent Şehir Hastanesi Aile Hekimliği Kliniği asistan hekimleri oluşturmaktadır. Hekimlere 3 ana bölümden oluşan anket formu online olarak uygulanmıştır. Anket formunun ilk bölümünü hekimlerin sosyodemografik verileri, ikinci bölümünü presenteizm nedenlerini belirlemeye yönelik veriler ve Stanford kendini işe verememe ölçeği ile oluşturulmuştur. Üçüncü bölümde maneviyat ölçeği uygulanmıştır. En sonda ise infodemiyi belirlemeye yönelik 2 soru sorulmuştur. Evren 184 kişi iken çalışmaya katılan kişi sayısı evrenin %69'unu (n:127) oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Background and Purpose: During the pandemic period, physicians have struggled with material and spiritual difficulties in order to adapt to the measures taken all over the world and to work selflessly to prevent the epidemic. In this process, their work in an important position regarding the health of themselves, their loved ones and the people they serve increased the pressure on physicians. Small mistakes made by physicians working in this sensitive period due to not being present in their work can have big consequences. It is a matter of serious importance to determine the presenteeism status of physicians in this process and to determine its causes. In difficult processes in people's lives, the regulatory role of spiritual attitudes is considerable. In order to ensure the full well-being of physicians, they should be evaluated with a holistic approach, that is, with physical, emotional, cultural and spiritual dimensions. In this study, it was aimed to determine the relationship between the spiritual attitudes of family physicians working during the pandemic and presenteism behavior. Materials and Methods: The research is an observational study and its population consists of Bilkent City Hospital Family Medicine Clinic residents. A questionnaire consisting of 3 main parts was applied to the physicians online. The first part of the questionnaire consists of the sociodemographic data of the physicians, the second part of the data for determining the causes of presenteeism and the Stanford inability to engage in work scale. In the third part, the spirituality scale was applied. Finally, 2 questions were asked to determine the infodemic. While the population was 184 people, the number of people participating in the study was 127 people, 69% of the population.