Turkish rap music within the grip of popular culture
Popüler kültür kıskacında Türkçe rap müzik
- Tez No: 669928
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ÇAKMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Hip-hop, günümüzde her yerde karşılaşabileceğimiz popüler kültürlerden biri haline geldi. Tüm dünyaya yayılan ve bu kültürün en bilinen unsuru ise her zaman rap müzik olmuştur. Bu müzik, tarihi boyunca toplumsal sorunlara karşı ses getirmenin bir ifade aracı olmuştur. Bu çalışma Türkçe rap müzikteki direnişin popüler kültür içerisinde nasıl dönüştüğünü incelemektedir. Bu bağlamda Türkçe rap müziğinin oluşumu derinlemesine görüşmeler yoluyla tartışılacak ve analiz edilecektir. Röportajların analizinden önce, bu tez öncelikle hip-hop kültürü ve rap müziğinin tarihine, direniş ve rap müzik arasındaki bağlantıya odaklanmaya çalışacaktır. Ardından, rap müziğin Almanya'dan Türkiye'ye geçiş sürecindeki yolculuğunu tartışmayı hedeflemektedir. Son olarak, bu çalışma Türkçe rap müzikteki direnişin farklı boyutlarını bu müziğin bireysel ve toplumsal bileşenlerine atıfta bulunarak ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, bu tez Türkçe rap müzikteki direnişin kendini nasıl ifade ettiği açısından belirsiz olduğunu iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
Hip-hop has become one of the omnipresent and popular form of cultures in the present-day, which spreads across the world and the most known elements of this culture has always been rap music. This music becomes a way of expression to raise a voice against the social problems throughout its history. This study examines how the resistance in Turkish rap music has transformed within the grip of popular culture. In this context, the formation of Turkish rap music will be discussed and analyzed through the analysis of in-depth interviews. Before the analysis of the interviews, this thesis firstly attempts to focus on the history of hip-hop culture and rap music along with the link between the resistance and rap music. Then, it aims to discuss journey of rap music from Germany to Turkey. Finally, the study aims to reveal the different aspects of resistance in Turkish rap music by referring to the individual and social components of this music. This thesis also argues that resistance in Turkish rap music is ambiguous in terms of how it expresses itself.