The influence of green marketing mix and consumer social responsibility on customer's loyalty: A study of restaurants in Karabuk town area
Yeşil pazarlama karması ve tüketici sosyal sorumluluğunun müşteri sadakatine etkisi: Karabük ilçesindeki restoranlar üzerinde bir araştırma
- Tez No: 839570
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKRAM ALHAMAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
“Yeşil Pazarlama Karması ve Tüketici Sosyal Sorumluluğunun Müşteri Sadakatine Etkisi: Karabük İlçesindeki Restoranlar Üzerine Bir Araştırma”başlıklı bu araştırma, restoran endüstrisinde çevreye duyarlı pazarlama stratejileri ve tüketici sosyal sorumluluğunun müşteri sadakati üzerindeki etkisini araştırıyor. Çalışma, endüstriyel miras ile doğal güzelliklerin eşsiz karışımıyla tanınan ve yeşil pazarlama uygulamalarının incelenmesi için ideal bir zemin sağlayan Karabük bağlamında gerçekleştirilmektedir. Özet, çalışmanın kavramsal çerçevesini derinlemesine inceliyor; ürün, fiyat, yer ve promosyon gibi yeşil pazarlama karması unsurlarının yanı sıra ortaya çıkan tüketici sosyal sorumluluğu kavramının müşteri sadakatini nasıl etkilediğinin varsayıldığını tartışıyor. Karabük'teki çeşitli restoranların örneklemesini içeren araştırma metodolojisini ve yeşil pazarlamayla ilgili tüketici algısını ve restoran uygulamalarını ölçmek için kullanılan veri toplama tekniklerini özetlemektedir. Özet, yeşil pazarlama stratejileri ile müşteri sadakati arasındaki önemli ilişkiyi vurgulayarak çalışmanın temel bulgularını sunmaktadır. Sürdürülebilir uygulamaları ve sosyal sorumluluk girişimlerini iş modellerine dahil eden restoranlara Karabük'teki tüketicilerin nasıl olumlu tepki verdiğini ortaya koyuyor. Bulgular, çevre yönetimine ve sosyal sorumluluğa güçlü bir bağlılığın, restoran endüstrisinde rekabet avantajı sunarak müşteri sadakatinin artmasına yol açabileceğini gösteriyor. Özet, bu bulguların restoran yöneticileri ve pazarlamacılar için sonuçlarını tartışarak ve sosyal bilinçli tüketicilerin gelişen değerleriyle uyum sağlamak için yeşil pazarlamayı iş stratejilerine entegre etmenin önemini vurgulayarak sona eriyor. Bu araştırma, sürdürülebilir pazarlama ve bunun konaklama sektörü bağlamında tüketici davranışları üzerindeki etkisi üzerine giderek artan literatüre katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research study, entitled“The Influence of Green Marketing Mix and Consumer Social Responsibility on Customer's Loyalty: A Study of Restaurants in Karabük Town Area,”explores the impact of environmentally conscious marketing strategies and consumer social responsibility on customer loyalty in the restaurant industry. The study is set in the context of Karabük, a town known for its unique blend of industrial heritage and natural beauty, providing an ideal backdrop for examining green marketing practices. The abstract delves into the conceptual framework of the study, discussing how green marketing mix elements such as product, price, place, and promotion, along with the emerging concept of consumer social responsibility, are hypothesized to influence customer loyalty. It outlines the research methodology, including the sampling of various restaurants in Karabük and the data collection techniques used to gauge both consumer perception and restaurant practices related to green marketing. The abstract presents the key findings of the study, highlighting the significant relationship between green marketing strategies and customer loyalty. It reveals how consumers in Karabük respond positively to restaurants that incorporate sustainable practices and socially responsible initiatives into their business model. The findings suggest that a strong commitment to environmental stewardship and social responsibility can lead to enhanced customer loyalty, offering a competitive edge in the restaurant industry. The abstract concludes by discussing the implications of these findings for restaurant managers and marketers, emphasizing the importance of integrating green marketing into business strategies to align with the evolving values of socially conscious consumers. This research contributes to the growing body of literature on sustainable marketing and its impact on consumer behavior in the context of the hospitality industry.