Yat satış sözleşmesi
Yacht sale agreement
- Tez No: 839661
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN SEVİNÇ KUYUCU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada yat satış sözleşmesi Türk hukuku, İngiliz hukuku ve Mediterranean Yacht Brokers Association (MYBA) tarafından onaylanan standart sözleşme çerçevesinde incelenmiştir. Yat satış sözleşmesi, Türk mevzuatında özel bir düzenlemeye konu olmayan ancak 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu kapsamında değerlendirilebilecek bir satış sözleşmesidir. Bununla birlikte, yat satış sözleşmeleri çoğunlukla İngiliz hukukunun etkisi altında akdedilmekte olup uygulanacak hukuk olarak da sözleşme taraflarınca İngiliz hukuku kararlaştırılmaktadır. Çalışmada yat satış sözleşmesine uygulanacak hükümler her iki hukukun ilgili yasal düzenlemeleri ve MYBA'nın standart sözleşme örneği üzerinden açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the yacht sale agreement is examined within the framework of Turkish law, English law and the standard contract approved by the Mediterranean Yacht Brokers Association (MYBA). The yacht sale agreement is a sales agreement that is not regulated under Turkish regulations specifically, yet it can be evaluated within the scope of the Turkish Code of Obligations numbered 6098. Nevertheless, yacht sale agreements are generally concluded under the influence of English law and English law is agreed upon by the contracting parties as the applicable law. In the study, the provisions applicable to the yacht sale agreement are explained through the relevant legal regulations of each of the two Laws and the MYBA's standard contract sample.