Terörle mücadelede maddi ceza hukukunun dönüşümü: Türkiye ve Birleşik Krallık'ta hazırlık niteliğindeki terör suçları
Transformation of criminal law in terrorism combating: preparatory terror offenses in Turkey and The United Kingdom
  1. Tez No: 874044
  2. Yazar: SENA NUR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Terör eylemleri, bireylerin hayatlarına, vücut bütünlüklerine, özgürlüklerine; devletlerin ise varlığına ve ulusal güvenliğine ciddi zararlar veren fiillerdir. Terörle mücadelede klasik ceza hukuku doktrini erozyona uğramış ve ceza hukukunun dönüşüm fenomeni terör eksenli tartışmalar için bir postulat haline gelmiştir. Maddi ceza hukukunda cezalandırılabilirliğin öne çekilmesinin ve hazırlık hareketlerinin cezalandırılmasının istisnası, terör suçları bağlamında kural haline dönüşen bir yönelim içerisindedir. Terör eylemlerinin yıkıcı ve çok yönlü sonuçları, bir terör saldırısının icra hareketlerinden önceki hazırlık aşaması ve bir hukuksal değerin zarara uğratılmasının ön aşamasında gerçekleştirilen fiilleri ceza hukukunun alanına dahil etmeyi gerektirmiştir. Türkiye ve Birleşik Krallık kökleri uzun bir geçmişe dayanan terör gerçeğiyle yaşamakta olup halen terörle mücadelesini kararlılıkla sürdürmektedir. Anglo-Sakson hukuk sisteminin ortaya çıktığı ve uygulandığı Birleşik Krallık ile Kıta Avrupası hukuk sistemine tabi Türkiye'de farklı hukuk sistemi, geleneği ve anlayışı bulunmakla beraber her iki ülkede terör eylemleri konusunda, niteliksel ve niceliksel olarak farklı yoğunluklarda, suça hazırlığın cezalandırılması yaklaşımı güçlenmektedir. Bu durum ceza hukukunun otoriterleşmesi eğiliminin tartışılması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Terör eylemlerine hazırlığın cezalandırıldığı hazırlık niteliğindeki terör suçları olarak nitelendirilebilecek paradigmatik suçlar, Türkiye'nin yasal düzenlemelerinde silahlı örgütlenme, terör amaçlı örgütlenme ve silahlı örgüte (ve terör örgütüne) silah sağlama suçları; Birleşik Krallık'taki yasal düzenlemeler bakımından ise terör amaçlı örgütlenme, silah eğitimi, terör eylemlerine hazırlık, terörist amaçlarla bulundurma ve bilgi toplama suçları olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmanın amacı, Türkiye ve Birleşik Krallık'ta yer alan, hazırlık niteliğindeki terör suçlarını karşılaştırmalı olarak suç politikası bağlamında incelemek ve belirli uluslararası ve doktriner standartlar ile ceza hukukunun dönüşümü çerçevesinde değerlendirmeye tabi tutmaktır.
Özet (Çeviri)
Terrorist acts are actions that cause serious harm to individuals' lives, physical integrity, freedoms; and to the existence and national security of states. In the fight against terrorism, classical criminal law doctrines have eroded, and the transformation phenomenon of criminal law has become a postulate for discussions centered around terrorism. There is a prevailing trend within substantive criminal law that moves towards making the punishment of preparatory acts a rule in the context of terrorism offenses. The destructive and multifaceted consequences of terrorist acts have necessitated including actions carried out in the preparatory stage before the execution of a terrorist act and in the stage preceding the harm to a legal interest within the realm of criminal law. Turkey and the United Kingdom, both rooted in a long history of dealing with the reality of terrorism, continue to combat terrorism resolutely. Despite having different legal systems, traditions, and understandings between the United Kingdom, where the Anglo-Saxon legal system originated and is applied, and Turkey, subject to the Continental European legal system, both countries are witnessing a strengthening approach towards punishing readiness for crime in varying qualitative and quantitative intensities regarding terrorist acts. This situation highlights the necessity of discussing the trend towards authoritarianism in criminal law. Paradigmatic offenses that could be categorized as preparatory terrorist crimes, where preparation for terrorist acts is punished, include in Turkey's legal framework offenses such as armed organization, organization with terrorist aims, and providing weapons to (or for) a terrorist organization; whereas in the legal framework of the United Kingdom, they appear as offenses including organization with terrorist aims, weapons training, preparation for terrorist acts, possession for terrorist purposes, and gathering information. The aim of this study is to comparatively examine these preparatory terrorist offenses in the context of crime policy in Turkey and the United Kingdom and to evaluate them within certain international and doctrinal standards, along with the transformation of criminal law.