Pandemi sürecinin evden çalışmaya etkisi: TÜİK verileri üzerine bir analiz
The impact of pandemic on working from home: A study on TURKSTAT data
- Tez No: 839671
- Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN AKGEYİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
2019 Aralık ayında Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıkan COVİD-19 Pandemisi, kısa sürede küresel düzeyde yayılarak tüm dünyayı etkilemiştir. COVİD-19 Pandemisi, insan sağlığını etkilemenin yanı sıra ekonomik, sosyal, toplumsal ve psikolojik olarak birçok alanda etkili olmuştur. Ülkeler salgının yayılmasını azaltmak için önlemler almış, alınan bu önlemler ülkelerin ekonomilerini önemli ölçüde etkilemiştir. Bu süreçte işletmeler de salgının etkisini azaltmak için evden çalışma uygulamasına geçmiştir. Günümüzde teknolojide yaşanan gelişmeler çalışanlara istedikleri mekânda ve zamanda çalışma imkânı sunmaktadır. Çalışanlar, zamanı esnek kullanarak evden, otelden, otobüs ve uçak gibi yerlerden de işlerini sürdürmektedir. Bu çalışmanın amacı; Pandemi, evden çalışma ve istihdam kavramlarını tanımlayarak, Pandemi sürecinin evden çalışmaya etkilerini analiz etmektir. Çalışma üç bölümden oluşacaktır. İlk bölümde Pandemi, evden çalışma ve istihdam kavramlarına değinilecektir. Çalışmanın ikinci bölümünde evden çalışmanın evden çalışmaya ve istihdama etkilerini araştıran araştırmalar analiz edilecektir. Son bölümde ise, TÜİK verileri üzerinde Pandemi sürecinin evden çalışmaya etkileri üzerine bir analiz gerçekleştirilecektir. Araştırmada, Pandemi sürecinin evden çalışmayı nasıl etkilediğini belirlemek amacıyla TÜİK 2018-2021 yılı verileri temel alınmıştır. Araştırma COVİD-19 öncesi ve COVİD-19 süreci olarak ikiye ayrılmıştır. Bu amaçla 2018 ve 2019 yılları COVİD-19 öncesi, 2020 ve 2021 yılları COVİD-19 sonrası dönem olarak tanımlanmıştır. Veriler, t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar evden çalışma sıklığının; cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim düzeyi, çalışan sayısı, işyeri durumu özel-kamu, sektör, bölge ve meslek değişkenlerine göre istatistiki olarak anlamlı şekilde farklılaştığını göstermektedir. Bulgular, kadınların erkeklere kıyasla 4,3 kat daha yüksek oranda evden çalışma yaptığına işaret etmektedir. Sonuç olarak araştırma bulguları, Pandemi sürecinin evden çalışmayı ve istihdamı önemli ölçüde etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 Pandemic, which emerged in Wuhan, China in December 2019, spread globally in a short time and affected the whole world. In addition to affecting human health, the COVID-19 Pandemic has been effective in many areas economically, socially, socially and psychologically. Countries have taken measures to reduce the spread of the epidemic, and these measures have significantly affected the economies of the countries. In this process, businesses have also switched to working from home to reduce the impact of the epidemic. The aim of this study is to; is to analyze the effects of the Pandemic on working. The study consist of three parts. In the first chapter, the concepts of Pandemic, working from home and employment are discussed. In the second part of the study, the studies investigating the effects of working from home on work and employment are analyzed. In the last section, an analysis is carried out on the effects of the Pandemic process on working from home on Turkish Statıstıcal Instıtute (TURKSTAT) data. In the study, TURKSTAT 2018-2021 data was taken as a basis in order to determine how the Pandemic process affected working from home. The research is divided into two as pre-COVID-19 and COVID-19 process. For this purpose, the years of 2018 and 2019 were defined as the pre-COVID-19 period, and the years of 2020 and 2021 as the post-COVID-19 period. The data were analyzed using t-test and one-way analysis of variance (ANOVA). The results showed that the frequency of working from home; gender, age, marital status, education level, number of employees, workplace status shows that it differs statistically significantly according to private-public, sector, region and occupational variables. The findings indicate that women work from home at a rate 4.3 times higher than men. As a result, the research findings show that the Pandemic process has significantly affected working from home and employment.