Anne ve babaların fiziksel ve duygusal istismar davranışlarının bazı risk faktörleri açısından incelenmesi
Investigation of physically and emotionally abusive behaviors of mothers and fathers in terms of some risk factors
  1. Tez No: 839695
  2. Yazar: SEMA NUR TOKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇARE SERTELİN MERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim ikinci kademe öğrencilerinin yaşadığı istismar davranışları ile anne babalarının ebeveyn stres düzeyleri, ebeveyn yetkinlik düzeyleri ve bazı demografik değişkenler arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini 230 ortaokul öğrencisi, 230 anne ve 220 baba oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan öğrencilere Aile İçi Çocuk İstismarı Ölçeği-B Formu uygulanmıştır. Araştırmaya katılan anne ve babalara ise Ebeveynlik Stres Ölçeği ve Ebeveyn Yetkinliği ölçeği uygulanmıştır. Demografik bilgiler Kişisel Bilgi Formu ile toplanmıştır. Verilerin analizi için Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Katsayısı, İlişkisiz Örneklemler t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Kruskal Wallis H testi ve Standart Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda çocuğun cinsiyeti, anne ve babanın kendi çocukluk şiddet geçmişi, gibi değişkenlerin bu örneklem için çocuk istismarında risk faktörü olabileceği görülmüştür. Aynı zamanda annelerin fiziksel istismar, gelişimi destekleme ve eğitim istismarının annelerin ebeveyn yetkinliği tarafından düşük düzeyde anlamlı olarak yordandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the abusive behaviors experienced by primary school second grade students and their parents' parental stress levels, parental efficacy levels and some demographic variables were examined. The sample of the study consists of 230 secondary school students, 230 mothers and 220 fathers. The Domestic Child Abuse Scale-B Form was applied to the students participating in the research. Parenting Stress Scale and Parental Self-Efficacy Scale were applied to the parents participating in the research. Demographic information was collected with the Personal Information Form. Pearson Product-Moment Correlation Coefficient, Multiple Linear Regression Analysis, Independent Sample t-Test, One-Way ANOVA and Kruskal Wallis H test were used for analysis of the data. As a result of the research, it was seen that variables such as the child's gender, the parents' own childhood violence history, may be risk factors for child abuse for this sample. At the same time, it was seen that mothers' physical abuse, development support and educational abuse were predicted by mothers' parental self efficacy at a low level.