Prezervasyon rinoplastisinde dinamometre ile direnç ölçümleri
  1. Tez No: 839694
  2. Yazar: VEYSEL BERBER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERCAN GÖDE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş ve Amaç: Dorsum koruyucu rinoplasti sonrası ortaya çıkan nazal hump nüksü ve olası sebeplerine yönelik bazı çözüm önerileri bildirilmiştir. Bu çalışmada dorsum koruyucu rinoplasti operasyonu sırasında yapılacak ek müdahalelerin dorsumda geri tepmeyi ne derece etkilediğini dinamometre yardımıyla ölçülmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışmaya Eylül - Kasım 2022 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda kapalı teknik dorsum koruyucu rinoplasti uygulanan 12 hasta dahil edildi. Tüm hastalara dorsum koruyucu rinoplasti operasyonu sırasında toplam 4 basamakta (1:Push down(PD), 2:Let down(LD), 3:Lateral keystone diseksiyonu, 4:Törpüleme) nazal dorsumda riniona yerleştirilen dinamometre cihazının probunda dorsumun geri tepmesinin oluşturduğu basınç değerleri ölçülerek not edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen toplam 12 hastanın 6'sı(%50) kadın, 6'sı (%50) erkekti. Ortalama yaş 29,9 ±6,5 (minimum 22-maksimum 42) olarak saptandı. Ortalama takip süresi 36,6 ±15,3 (minimum 15-maksimum 60) idi. Hastaların 3 tanesi (%25) düz burun, 7 tanesi (%58,3) gergin burun, 2 tanesi (%16,7) kifotik burun yapısına sahipti. Ölçüm yapılan dört aşamanın tamamının skorları istatiksel olarak anlamlı saptandı. (p0.05) Burun tiplerine (Düz, Gergin, Kifotik) göre basınç değerlerinde farklılıklar mevcuttu ve tüm burun tipleri ek manevralardan istatistiksel olarak anlamlı derecede etkilenmiş olarak bulundu. Sonuç: Literatürde dorsum koruyucusu rinoplastide direnç noktaları olarak tanımlanan bölgelere yönelik gerçekleştirilen manevraların etkisi objektif ölçüm yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Seçilmiş vakalarda ciddi derecede açılı ve S şekilli bir humpa sahip burunlarda, nazal dorsumu ve/veya kıkırdak çatıyı düzleştirmek için kemik başlığın rezeksiyonu dahil olmak üzere ek manevralara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Some recommendations have been reported about nasal hump recurrence and its possible reasons or mechanisms after dorsal preservation rhinoplasty. In this study, we aimed to measure how additional maneuvers affect recoil on the dorsum with the help of a dynamometer during the dorsal preservation rhinoplasty operation. Materials and Methods: Twelve patients who underwent closed approach dorsal preservation rhinoplasty at the Ege University Hospital ENT department between September and November 2022 were included in this prospective study. During the dorsal preservation rhinoplasty operation in all patients, the pressure values caused by the recoil of the dorsum on the probe of the dynamometer placed on the rhinion were measured and recorded in 4 steps. (1: Push down (PD), 2: Let down (LD), 3: Lateral keystone dissection, 4: Rasping) Results: Of the 12 patients included in the study, 6 (50%) were female and 6 (50%) were male. The mean age was found to be between 29.9 ± 6.5 (minimum 22-maximum 42). Mean follow-up time was 36.6 ±15.3 (minimum 15 -maximum 60). 3 patients (25%) had a straight nose, 7 patients (58.3%) had a tension nose and 2 patients (16.7%) had a kyphotic nose. The scores of all four stages measured were statistically significant. (p0.05).There were differences in pressure values according to nose types (Straight, Tension, Kyphotic) and all nose types were found to be statistically significantly affected by additional maneuvers. Conclusion: The effect of maneuvers performed on areas defined as resistance points in dorsal preservastion rhinoplasty have been evaluated with objective measurement methods. In selected cases, noses with severely angled and S-shaped humps require additional maneuvers, including resection of the bony cap, to flatten the nasal dorsum and the cartilaginous roof.