Evar yapılan abdominal aort anevrizmalarında preoperatif morfolojiye göre orta ve uzun dönem sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of mid-long term results in abdominal aorticaneurysms performed with evar according to preoperative morphology
- Tez No: 839782
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Abdominal Aort Anevrizmaların tedavisinde kullanılan EVAR'ın günümüzde teknolojiin de gelişmesiyle birlikte giderek yeri ve önemi artmaktadır. EVAR için hastanın anevrizmasının morfolojik özelliklerinin iyi tespit edilmesi ve değerlendirilmesi gerekmektedir. Amacımız çapı 60 mm den büyük olan abdominal aort anevrizmalarında 60 mm den daha küçük morfolojide olan hastaların postoperatif özelliklerini orta ve uzun dönem sonuçları olarak karşılaştırmaktır.Bu çalışmada abdominal aort anevrizması olan ve endovasküler onarım (EVAR) yapılan hastaların preoperatif morfolojilerine göre orta ve uzun dönem sonuçlarını karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmaya toplam 90 hasta dahil edildi. Çalışmaya torakal anevrizması olan hastalar dahil edilmedi. Abdominal aort çapı 60 mm den küçük ve büyük olanlar olmak üzere hastalar iki grupta değerlendirildi. Bu hastalar demografik olarak değerlendirildiğinde her iki grubun da yaş ortalaması 75 idi. 90 hastanın 80 tanesi erkek 10 tanesi kadındı. Hastalar ortalama grup 1'de 43 ay , grup 2'de 36 ay takip edilirken genel ortalama olarak 40 ay takip edildi.Anevrizma çapı 60 mm'den büyük olan hastalarda endoleak oranı %17.2 (6) iken 60mm altında olanlarda %1 (1) olarak saptandı. Anevrizma çapı 60 mm'den büyük olan hastalarda majör komplikasyon oranı %25,7 (9) iken 60 mm altında olanlarda %5,5 (3) olarak saptandı. Ayrıca hipertansiyonun bu hastalarda çok sık görüldüğü (%58) ve hipertansiyonun aort anevrizmalarında önemli bir risk faktörü olduğu görüldü.60 mm ve üzeri abdominal aort anevrizmaları için preoperatif değerlendirme ve postoperatif takipler , endoleak ve majör komplikasyonlar açısından yakın takip gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
The use of EVAR (Endovascular Aneurysm Repair) in the treatment of abdominal aortic aneurysms has been gaining increasing significance with the advancement of technology in recent years. In EVAR, it is crucial to accurately assess and evaluate the morphological characteristics of the patient's aneurysm. Our objective is to compare the postoperative outcomes of patients with abdominal aortic aneurysms smaller than 60 mm in diameter with those of patients whose aneurysms are 60 mm or larger, in terms of their mid and long-term results. We aimed to compare the mid and long-term outcomes of patients with abdominal aortic aneurysms who underwent EVAR based on their preoperative morphologies. A total of 90 patients were included in the study, excluding those with thoracic aneurysms. Patients were categorized into two groups based on their abdominal aortic diameters: those with diameters smaller than 60 mm and those with diameters equal to or greater than 60 mm. When evaluating the demographic characteristics of these patients, both groups had an average age of 75. Out of the 90 patients, 80 were male, and 10 were female. In patients with aneurysms larger than 60 mm in diameter, the endoleak rate was 6%, while in those with aneurysms below 60 mm, it was 1%. The rate of major complications was 25.7% in patients with aneurysms larger than 60 mm, compared to 5.5% in those with aneurysms below 60 mm. Additionally, it was observed that hypertension was highly prevalent (58%) in these patients, highlighting its significance as a risk factor for aortic aneurysms. The preoperative evaluation and postoperative follow-up of AAA's measuring 60 mm and larger require close monitoring, particularly in terms of endoleak and major complications.