Diffüz büyük B hücreli lenfoma hastalarında santral sinir sistemi tutulumu için risk modeli: temporal validasyon çalışması
Risk model for central nervous system involvement in patients with diffuse large B cell lymphoma: Temporal validation study
  1. Tez No: 839797
  2. Yazar: RASHAD ISMAYILOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA BÜYÜKAŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Diffüz büyük B hücreli lenfoma (DBBHL) erişkin yaşta en sık rastlanan lenfoid malignite olup, yaklaşık %5 hastada izlemde santral sinir sistemi (SSS) tutulumu gelişmektedir. Bu hastalarda SSS nüksü için riskli grupların doğru tanımlanması tarama ve profilaksi yaklaşımları açısından kritik öneme sahiptir. Çalışmamızın amacı, DBBHL hastalarında SSS nüksünü öngördürücü, temporal valide edilmiş risk modeli geliştirmektir. Merkezimizde Ocak 2001 – Aralık 2014 tarihleri arasında izlenen 460 hasta“derivasyon”kohortu, Ocak 2015 – Ocak 2023 tarihleri arasında izlenen 204 hasta ise“validasyon”kohortu olarak tanımlandı. Uluslarası prognostik indeks ve ekstranodal tutulum alanları retrospektif olarak incelendi. Modele dahil edilecek parametreler Cox regresyon analizleri ile belirlenerek Framingham Kalp Çalışması puanlama sistemi esasında risk skoru hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Diffuse large B-cell lymphoma (DLBCL) is the most common lymphoid malignancy in adulthood, and central nervous system (CNS) involvement develops in approximately 5% of patients during follow-up. Accurate identification of risk groups for CNS recurrence is critical for screening and prophylaxis approaches. The aim of the study is to develop a temporally validated risk model predictive of CNS recurrence in DLBCL patients. 460 patients followed in our center between January 2001 and December 2014 were defined as the“derivation”cohort, and 204 patients followed between January 2015 and January 2023 were defined as the“validation”cohort. International prognostic index and extranodal involvements were examined retrospectively. Model parameters were determined by Cox regression analysis and the risk score was calculated based on the Framingham Heart Study scoring system.