Ankara'daki endüstri meslek ve teknik liselerinde eğitim araç ve malzemelerinin kullanımı hakkında araştırma
Research on using education tools and equipment in industrial vocational high schools and technical high schools Ankara
- Tez No: 83987
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KURTULUŞ BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ANKARADA'DAKİ ENDUTRİ MESLEK ve TEKNİK LİSELERİNDE EĞİTİM ARAÇ ve MALZEMELERİNİN KULLANIMI HAKKINDA ARAŞTIRMA (Yüksek Lisans Tezi) İbrahim KURT GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1999 ÖZET Bu çalışmada Ankara'daki endüstri meslek ve teknik liselerde kullanılan eğitim araç ve malzemelerinin kullanımı hakkında yapılan araştırmada İngilizce ve Türkçe Literatürler araştırılarak öğretmenlerin oklularında bulunan eğitim teknolojisi laboratuarları ile eğitim araç ve malzemelerine yönelik görüşlerini belirlemek amacıyla anket hazırlanmıştır. Daha sonra uzman görüşleri alınarak incelenmiş eleştiriler doğrultusunda yeniden düzenlenmiştir. Güvenirliliğini belirlemek için ise Ankara Gazi Endüstri Meslek ve İskitler Endüstri Meslek Lisesinde toplam otuz öğretmene uygulanarak ön denemesi yapılmıştır. Ön deneme uygulamasından elde edilen veriler SPSS paket programı yardımıyla değerlendirilmiştir. Buna göre veri toplama aracının Cronbach Alpha Güvenirlik kat sayısı 0,81 bulunmuştur. Bilim Kodu :6 12.00.00. Anahtar Kerimeler :Araç, Eğitim, Frekans, Lâboratuar,Teknoloji Sayfa Adedi :84 Tez Yöneticisi :Yrd.Doç.Dr. Kurtuluş BORAN
Özet (Çeviri)
RESEARCH ON USING EDUCATION TOOLS and EQUIPMENT IN INDUSTRIAL VOCATIONAL HIGH SCHOOLS and TECHNICAL HIGH SCHOOLS ANKARA (M.Sc.Thesis) Ibrahim KURT GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1999 ABSTRACT In this study, a questionnaire has been prepared to determine teacher's opinions directed education technology laboratories and education tools and equipments existing in their schools by investigated Literatures in English and Turkish in the research produced on using education tools and equipment used in Industrial Vocational High Schools and Technical High Schools in Ankara. Later specialist's opinions has been examined and rearranged through the critiques. For determination of its reliability, by implemented on 30 teachers from Ankara Gazi Industrial Vocational High School and İskitler Industrial Vocational High School has been examined. Data obtained from preexamination has been evaluated by SPSS package program. According to this, it is determined that datum collecting tools' Cronbach Alpha Reliabilitycoefficient is 0,8 1. Science Code : 612.00.00. Key Words :Tool, Education, Frequency, Laboratory, Technology Page number :84 Adviser :Yrd.Doç.Dr. Kurtuluş BORAN