Rasyonel fonksiyon yaklaşımıyla schrödinger denkleminin bazı potansiyeller için çözümü
Solution of Schrödinger equation for some potentials by rational functional approximation
- Tez No: 17545
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH GÜNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
RASYONEL FONKSİYON YAKLAŞIMIYLA SCHRÖDİNGER DENKLEMİNİN BAZI POTANSİYELLER İÇİN ÇÖZÜMÜ (Yüksek Lisans Tezi) Muhteşem AKSOY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1991 Ö Z Schrödinger denkleminin enerji özdeğerlerini bulmak için bir metod üzerinde çalışılmıştır. Bulunan sonuçlar gerçek değerlere çok iyi bir yaklaşım sağlamaktadır. Metod temelde dalga fonksiyonunun logaritmik türevi için Riccati denkleminin rasyonel fonksiyon yaklaştırmasıyla seri açılımına dayanmaktadır. Tek boyutlu harmonik ve anharmonik osilatör ve Yukawa potansiyeli için spesifik uygulamalar verilmiş ve sonuçlar diğer yollarla elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. m
Özet (Çeviri)
SOLUTION OF SCHRÖDİNGER EQUATION FOR SOME POTENTIALS BY RATIONAL FUNCTIONAL APPROXIMATION (K.Sc. Thesis) Muhteşem AKSOY GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September, 1991 ABSTRACT A method is studied for the calculation of the energy eigenvalues of the Schrödinger equation. The method is based on a rational functional approximation for the series expansion of the solution of the Riccatj equation for the logarithmic derivative of the wave function. Specific applications for one-dimensional harmonic and anharmonic oscillators and for the Yukawa potential are given, and the present results are compared with those obtainable by other results. IV