Kentsel hizmet sunumunda halkla ilişkiler Balıkesir Büyükşehir Belediyesi örneği
Public relations in urban service delivery: The example of Balıkesir Metropolitan Municipality
- Tez No: 839861
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİF ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Halkla ilişkilerin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Halkla ilişkiler ve kamu yönetiminin ilişkisi de çok eskilere dayanmaktadır. Halkla ilişkilerin ortaya çıkışından günümüze kadar geçen süreçte kamu yönetimi ile iç içe olduğu alanlar oldukça fazladır. Bu bağlamda kamu kurum ve kuruluşlarının yönetiminde halkla ilişkilerin rolü azımsanmayacak derecededir. Son yarım asırlık süreçte de küreselleşmenin etkilerinin oldukça artmasıyla birlikte halkla ilişkiler alanında yapılan çalışmalar ve gelişmeler hız kazanmıştır. Göçebe yaşam biçiminden yavaş yavaş vazgeçilmesi ile birlikte toplulukların kendilerine belirli alanlar belirleyerek o alanlarda yaşamlarını sürdürmeleri durumu ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu durumun yaygınlaşması ile birlikte ortaya çıkan halk grupları kendi aralarında belirli etkileşimlere girerek ilk halkla ilişkiler örneklerini ortaya çıkarmışlardır. Belirli alanlar içinde yaşayan toplulukların oluşturdukları alanlar modernleşerek günümüzdeki kentlerin ilkel halini almıştır. Kentlerde yaşayan halkın içinden belirli yönetici sınıfları seçilerek kentin ve halkın sorunlarına çözüm bulması açısından adımlar atılmıştır. İlk kentsel hizmet sunumu örnekleri de bu dönemde yaşanmıştır. Belirlenen kişilerin yönetsel düzeyde alacakları kararlar aslında halkla ilişkilere de örnek teşkil edecek düzeydedir. İlk kentleşme hareketlerinden sonra demokrasiye geçiş çabalarının örnekleri de halkla ilişkiler temelinde yaşanmıştır. Hem halkla ilişkiler hem de yerel yönetimler açısından dönemsel olarak yaşanan gelişmeler zincirleme olarak iki alanı da etkilemiştir. Bu bağlamda halkla ilişkiler, kentsel hizmetler, yerel yönetimler ve belediyecilik iç içe olan terimler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu terimleri siyaset bilimi açısından bir çatı altında toplama görevini ise kamu yönetimi sağlamaktadır. Bahsedilen bütün terimlerin kamu yönetimiyle doğrudan bağlantısı mevcuttur. Bu açıdan bakıldığı zaman kamu yönetimi çok geniş bir terim yelpazesini içinde barındırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The history of public relations dates back to very ancient times. The relationship between public relations and public administration also goes back a long way. In the process from the emergence of public relations to the present day, there are quite a lot of areas where it is intertwined with public administration. In this context, the role of public relations in the management of public institutions and organizations is not to be underestimated. In the last half century, with the increasing effects of globalization, the studies and developments in the field of public relations have gained momentum. With the gradual abandonment of the nomadic way of life, the situation for communities to maintain their lives in those areas by defining certain areas for themselves has begun to emerge. With the spread of this situation, the people's groups that have emerged have revealed the first examples of public relations by entering into certain interactions among themselves. Dec. The areas formed by the communities living in certain areas have become modernized and taken the primitive form of today's cities. By selecting certain ruling classes from among the people living in cities, steps have been taken to find solutions to the problems of the city and the people. The first examples of urban service delivery were also experienced during this period. The decisions that the designated persons will make at the managerial level are actually at a level that will serve as an example for public relations. After the first urbanization movements, examples of transition efforts to democracy have also been experienced on the basis of public relations. The developments experienced periodically in terms of both public relations and local governments have affected both areas in a chain. In this context, public relations, urban services, local governments and municipality are seen as intertwined terms. Public administration provides the task of collecting these terms under one roof from the point of view of political science. All the mentioned terms have a direct connection with public administration. When viewed from this point of view, public administration contains a very wide range of terms.