Les concepts de désir et de reconnaissance dans la phénoménologie de l'esprit de Hegel
Hegel'in Tinin Görüngübilimi'nde arzu ve tanıma kavramları
- Tez No: 839885
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP DİREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2011
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Hegel'e göre ben hiçbir biçimde dünyadan bağımsız, soyut bir töz olarak varolamaz. O ancak başkayla, dünyayla ilişkisinde ne ise o olur. Hegel ben'i ancak kendisinden başka olan dolayımında kendisi olabilen olarak düşünür. Tinin Görüngübilimi'nde anlatılan yolculuk bilincin töz olmasının hikayesidir. Hegel'de dolayım olmadan hiç bir şeyin varlığını ilan etmesi mümkün değildir. Zira bütünlük parçalardan oluşmuş bir bütün değil, parçalar arasındaki ilişkilerin bütünlüğüdür. Hegel'in sisteminde her parçada bütünün bir temsili vardır; bütün her parçada ayrı bir veçhesini ortaya koyar. Arzu ve tanıma da bu bütünlüğün belirmesi için gerekli olan ilişkileri sağladıkları için elzem kavramlardır. Arzu ve tanıma kavramları, ben'in kendi bilgisine erişebilmesinin, yani özbilinç olmasının dolayımı olan ilişki türleridir. Bu tezde Hegel'in sisteminde arzudan tanınma arzusuna geçişin koşulları anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
According to Hegel Ego cannot exist as an abstract substance independent of the world. It becomes what it is through its relation to the other, to the world. Hegel thinks of the Ego as something that can be itself only through mediation with another which is different than itself. The voyage that is told in the Phenomenology of Spirit is the voyage of consciousness? becoming substance. In Hegel?s system nothing can declare its existence without mediation. For, totality is not a totality that is constituted of the parts, rather it is the totality of the relations between the parts. Each part has a representation of the totality; totality shows its different aspects in each of these parts. Desire and recognition are important concepts since they are the mediation of relations which are necessary for the emergence of this totality. They are types of relations that are the mediation of the self-certainty of consciousness, thus they are the conditions of consciousness? being a self-consciousness. In this thesis the conditions of the transition from desire to the desire of recognition in hegelian system is discussed.