Rekabet yasağı sözleşmesi
Non-competition agreement
- Tez No: 839884
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Modern ekonomik ve hukuki sistemlerde serbest rekabet kural; bunun sınırlandırılması istisna olduğundan, iş sözleşmesinin sona ermesini takip eden rekabet yasağı, müşteri çevresini eski işçisinin rekabeti riskine karşı korumak isteyen işverenlere tanınan istisnai bir imkândır. Tezde, Türk Borçlar Kanunu'nun 348 ? 350 maddelerinde düzenlenen rekabet yasağı sözleşmesinin haksız rekabet ve sır saklama sözleşmelerinden farklılıkları, sözleşmenin özel geçerlilik koşulları, bağlayıcılık sınırları, yürürlük şartları ve sözleşmenin ihlaline bağlanan sonuçlar, bu perspektifle ele alınmıştır. İlk bölümde rekabet yasağı sözleşmesinin ilgili olduğu kavramlar karşılaştırmalı hukuktaki güncel gelişmeler ışığında ele alınarak tanımlanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde sözleşmenin konusu, geçerlilik koşulları, üçüncü bölümde ise sözleşmenin yürürlüğe girmesi, hükümleri ve sona ermesi yasal düzenlemeler ve uygulama doğrultusunda, ilk bölümde tanımlanan ilkeler çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since in modern economic and legal systems competition is as a principle and the limitation of it is as an exception, non-competition agreement contract following the end of labor contract is an exceptional means for employers wishing to be protected against the risk of competition of the former employee. In this thesis, the differences of the non-competition agreement, which is regulated by the articles 348-350 of Turkish Code of Obligations, from the unfair competition and confidentiality agreements, the special conditions of the non-competition agreement, binding limits, effectual conditions and the consequences relating to the violation of the agreement are discussed in this standpoint. In the first chapter, the terms regarding to the non-competition agreement are defined in the perspective of current developments in comparative law. In the second, the subject of the agreement, the conditions of validity are studied; and in the third chapter, enforceability, effects and termination of the agreement are analyzed in accordance with legal disposition and practice and the principles defined in the first chapter.