Romanya'daki lise öğrencilerinin Türkiye Türkçesine yönelik tutumları ve dil düzeyleri
Attitudes of high school students in Romania towards Turkey Turkish and their language levels
  1. Tez No: 839887
  2. Yazar: TAMER OKUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Araştırmanın ana amacı, Romanya'daki lise öğrencilerinin Türkiye Türkçesine yönelik tutumlarını ve dil düzeylerini değerlendirerek, söz konusu bölgede Türkçe eğitiminde karşılaşılan problemleri tespit etmek ve bunlara çözüm önerileri geliştirmektir. Bu amaç doğrultusunda, Romanya Mecidiye'deki Kemal Atatürk Ulusal Koleji öğrencilerinden oluşan bir çalışma grubunun Türkiye Türkçesi eğitimi bağlamında genel özellikleri belirlenmiş, Türkiye Türkçesi eğitimine yönelik tutumları analiz edilmiş, temel dil becerileri alanında başarı durumları incelenmiştir. Araştırma, bireyin sahip olduğu beceri düzeyleri ve taşıdığı özelliklerin, olduğu şekliyle ve kendi koşulları içerisinde gözlemlenip belirlenmeye çalışılması dolayısıyla betimsel araştırma modeli özelliği göstermektedir. Çalışma grubundan elde edilen verileri istatistikî değerlerle somutlaştırarak grup içi eğilimleri ortaya çıkarmak ve yeni bilgi üretmek için araştırmanın her aşamasında SPSS programı vasıtasıyla nicel analiz tekniklerinden yararlanılmıştır. Bununla birlikte öğrencilerin temel dil beceri alanlarındaki başarı düzeylerinin belirlenmesi sürecinde, öğrenci çalışmaları birtakım değerlendirme ölçütleri doğrultusunda incelenmiş, bu sırada nitel analiz yöntem ve tekniklerinden faydalanılmıştır. Araştırma, sonuçları itibarıyla değerlendirildiğinde; öğrencilerin Türkiye Türkçesi eğitimlerine ilişkin yeterli özgüven ve güdülenmişlik düzeyine sahip oldukları, Türkiye ve Türkiye Türkçesine yönelik ilgi düzeylerinin oldukça yüksek olduğu gözlenmektedir. Temel beceri alanlarındaki performansları ile ilgili olarak, öğrencilerin en başarılı oldukları alanın“konuşma”, en başarısız oldukları alanın da“yazma”beceri alanı olduğu tespit edilmiştir. Dil düzeylerindeki ilerlemeyle birlikte yazma becerisinde bir iyileşme görülse de, yazım ve noktalama kurallarına uyma konusu başta olmak üzere, öğrencilerin yazma alanında özel bir ilgiye ihtiyaç duydukları düşünülmektedir. Yaşanılan bölgede sözlü iletişim dili hâlinde varlık gösteren bölgesel Türkçeden, öğrenciler Türkiye Türkçesini kavrama, uygulama, içselleştirme konusunda olumlu etkilenmektedirler. Ancak, yerel Türkçeye ait sözcük ve söyleyiş özelliklerinin etkisinde kalarak konuşma ve yazma etkinliklerinde, zaman zaman standart Türkçeden uzaklaşılması gibi olumsuz etkileri de söz konusudur.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to evaluate the attitudes and language levels of high school students in Romania towards Turkey Turkish; to identify the problems experienced in Turkish education conducted in this region and to develop solutions to them. For this purpose, the general characteristics of a working group of students of the Kemal Atatürk National College in Mecidiye, Romania, in the context of Turkish education in Turkey were determined. Attitudes of these students towards Turkey Turkish language education were analysed and their success status in the field of basic language skills was examined. In the research, the skill levels and characteristics of the individuals were observed and determined as they were and within their own conditions. For this reason, this research shows the characteristic of a descriptive research model. In order to identify in-group trends and create new information by embodying the data obtained from the working group with statistical values, quantitative analysis techniques were used through the SPSS program at every stage of the research. However, during the process of determining the success levels of students in the basic language skills fields, student studies were examined in accordance with a number of evaluation criteria. In doing so, qualitative analysis methods and techniques were used. When the research is evaluated in terms of its results, it is observed that the students have sufficient self-confidence and motivation in their Turkish language education. It is also monitored that the level of interest in Turkey and Turkey Turkish is quite high. As for their performance in the basic skills fields, it was found that the field in which students were most successful was the“speaking”field, and the area in which they were most unsuccessful was the“writing”skill field. Along with progress in language levels, an improvement in writing skill was observed. However, it is believed that the students need special attention in the field of writing, especially when it comes to following the rules of spelling and punctuation. In terms of comprehending, applying and internalizing the Turkey Turkish students are positively affected by the local Turkish, which is the oral communication language in the region they live in. However, since the students are under the influence of Turkish words and pronunciation, this local effect sometimes has negative effects such as moving away from standard Turkish in speaking and writing activities.