Mogan (Ankara) Gölü'nde yaşayan sazan (cypirinus carpio L., 1758) balığının beslenme biyolojisi
Biology of the nourishment of the carp (cyprinus carpio L., 1758) that lives in the lake Mogan
  1. Tez No: 83989
  2. Yazar: AYNUR KUZU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
MOGAN(ANKARAJ GÖLÜNDE YAŞAYAN SAZAN [Cyprinus carpio U1758JBALIĞININ BESLENME BİYOLOJİSİ (Yüksek Lisans Tezi] Aynur KUZU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1999 ÖZET Mogan Gölü(ANKARA)'ndeki sazan(Cyprmw5 carpio L.,1758)'ın beslenme biyolojisini saptamak amacıyla Kasım 1996-Kasım 1997 tarihleri arasında, 106 adet balığın sindirim kanalı (mide+bağırsak) muhteviyatı incelenmiştir Cyprinus carpio'mın sindirim içeriğinde %68,86 oranında fitoplankton, %8,44 oranında zooplankton, %4,91 oranında bentik organizmalar ve % 17,79 oranında ise diğer yapılar (zooplanton yumurtası, zooplankton larvası, bitki parçaları, detritus, çamur ve teşhis edilemeyen organizmalar) tespit edilmiştir. Yapılan çalışmada sazanın tükettiği besinlerin bolluk oranlan aylara ve mevsimlere göre değişiklik göstermiştir. En hızlı beslenme ilkbahar-yaz aylarında, en yavaş beslenme ise kış aylarında görülmektedir. Yapılan hesaplamalara göre Cyprinus carpio'nun ortalama kondüsyon katsayısı 2,059 ± 0,3173 olarak bulunmuştur. Bilim Kodu : 401.0503 Anahtar Kelimeler : Cyprinus carpio, Sazan, Beslenme, Mide Muhteviyatı, Mogan Gölü Sayfa Adedi : xi + 60 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Mehmet YILMAZ
Özet (Çeviri)
VI BIOLOGY OF THE NOURISHMENT OF THE CM\P[Cyprinus carpio L.,1 758) THAT LIVES IN THE LAKE MOGAN M. Sc. Thesis Aynur KUZU GAZI UNIVERSITY THE INSTITUTE OF SCIENCES AND TECHNOLOGY Ocak 1999 ABSTRACT The content of the digestion channel (Stomach+Intestine) of 97 fishes among 106 fishes had been searched between November 1996 and November 1997 in order to state nourishment biology of the Cyprinus carpio that lives in the Lake Mogan 68.86 % phytoplankton, 8.44 % zooplankton, 4.91 % bentic organisms and 17.17 % other structures (zooplankton eggs, zooplankton larvae, pieces of plants,detritus, mud and inidentificated organisms) had been fixed in Cyprinus carpio's digestion content. Abundance of the foods that consumed by Cyprinus carpio during the research period has been changed according to the months and seasons. Nourishment position was the fastest during Spring and Summer period and the slowest period was the winter months. According to the calculations, the average condition coefficient of Cyprinus carpio had been found as 2,059 ± 0,3 173. Sciences Code : 401.0503 Key Words : Cyprinus carpio, Carp,Nourishment, Stomach Contents,Lake Mogan Page Number : xi + 60 Thesis Director : Asst. Prof. Dr. Mehmet YILMAZ