Genelleştirilmiş kompleks Bernstein operatörleri ile yaklaşım
Approximation by generalized complex Bernstein operators
  1. Tez No: 839900
  2. Yazar: SALİHA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEL ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, tez çalışmasında kullanılan temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, Bernstein operatörleri ve Khosravian-Arab vd. (2018) tarafından inşa edilen karışık Bernstein-tipli operatörler verilmiştir. Daha sonra, reel karışık Bernstein-tipli operatörler dizisinin düzgün yakınsaklığı Korovkin teoremi ile incelenerek, bu operatörlerin bölünmüş farklar ile gösterimi ve Voronovskaja-tipli bir sonuç ifade edilmiştir. Dördüncü bölümde, orijin merkezli R>1 yarıçaplı diskte bir analitik fonksiyona ilişkin karışık Bernstein-tipli operatörlerin kompleks formu dikkate alınarak, kompakt disklerde eşanlı yaklaşım için nicel tahminler, nitel bir Voronovskaja-tipli sonuç ve eşanlı yaklaşımın kesin derecesi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, the basic definitions and theorems used in the thesis have been given. In the third chapter, Bernstein operators and perturbed Bernstein-type operators constructed by Khosravian-Arab et al. (2018) have been given. Then, examining the uniform convergence of the sequences of real perturbed Bernstein-type operators with the help of Korovkin's theorem, their representation in the terms of divided differences and a Voronovskaja-type result have been stated. In the fourth chapter, quantitative estimates for simultaneous approximation in compact disks, a qualitative Voronovskaja-type result and the exact degree of simultaneous approximation have been obtained by considering complex form of the perturbed Bernstein-type operators attached to an analytic function in a disk of radius R>1 centered at the origin.