Sınav kaygısına yönelik bilişsel davranışçı terapi odaklı oyunlaştırılmış kendine yardım uygulamasının geliştirilmesi
Developing a cognitive behavioral therapy based gamified self-help application for test anxiety
- Tez No: 839953
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu araştırmanın amacı bilişsel davranışçı terapi ve oyunlaştırma teknikleri kullanılarak öğrencilerin yaşadıkları sınav kaygısı düzeyini kendi başlarına ve oyun oynayarak azaltmalarını sağlayacak masaüstü/mobil tabanlı bir uygulama geliştirmek ve bu uygulamanın etkililiğini incelemektir. Bunun yanında uygulamada kullanılmak üzere öğrencilerin sınava yönelik olumsuz bilişlerini ölçmek için Sınava Yönelik Olumsuz Bilişler Ölçeğini geliştirmektir. Araştırmada keşfedici sıralı karma yöntem kullanılmıştır. Nicel boyutta ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen ve nitel boyutta fenomenoloji deseni benimsenmiştir. Nicel veriler 68 lise son sınıf öğrencisinden, nitel veriler ise uygulamayı kullanan 10 öğrenci ile yapılan görüşmeler ile toplanmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında kişisel bilgi formu, Sınav Kaygısı Envanteri, Sınava Yönelik Olumsuz Bilişler Ölçeği ve bu çalışma kapsamında geliştirilen yarı-yapılandırılmış bir görüşme formu kullanılmıştır. DFA'nın bulguları SYOBÖ faktör yapısı modeline ait çoğu uyum indeksinin mükemmel olduğu bulunmuştur; WLSMV χ2(86, N = 466) = 361.81, p < .001, CFI = .98, TLI = .97, RMSEA = .08 (90% CI [.08, .09]), SRMR = .04.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to develop a desktop/mobile-based application that will enable students to reduce the level of test anxiety they experience by themselves and by playing games using cognitive behavioral therapy and gamification techniques and to examine the effectiveness of this application. The study also intended to develop Test Related Negative Cognitions Scale to measure students' negative cognitions related exams. Exploratory sequential mixed method was used in the study. Quantitative pre-test-post-test control group experimental design and qualitative phenomenology design were adopted. Quantitative data were collected from 68 senior high school students and qualitative data were collected through interviews with 10 students who used the application. Personal information form, Test Anxiety Inventory, Test Related Negative Cognitions Scale and a semi-structured interview form developed within the scope of this study were used to collect the study data. The findings of the CFA revealed that most fit indices of the CWLSS factor structure model were excellent; WLSMV χ2(86, N = 466) = 361.81, p < .001, CFI = .98, TLI = .97, RMSEA = .08 (90% CI [.08, .09]), SRMR = .04.