Uluslararası hukuk bağlamında Türkiye'nin yaşadığı göç ve mülteci sorununa uluslararası toplumun desteği
The international community in the context of international law concerning Turkey's migration and refugee problem
  1. Tez No: 839954
  2. Yazar: HASAN EMRE AĞMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMİ DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Her geçen gün daha da artan düzensiz göç sadece belirli bir bölgenin problemi olmaktan çıkmış başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülkenin ana sorunsalı haline gelmiştir. Göç ile mücadele ülkelerin uluslararası mutabakatlara bağlı kalmaları ve sözleşmeden doğan sorumluluklarını yerine getirmeleri büyük önem arz etmektedir. Uluslararası aktörler ile yapılan protokoller ve anlaşmalardan doğan sorumlulukların yerine getirilmesinde yaşanılan olumsuz tutumlar ve Türkiye'ye içinde bulunduğu bu sorun ile mücadelede uluslararası toplum tarafından gerekli özenin günümüzde halen sağlanamaması noktasında Türkiye'nin atacağı adımlar son derece önemlidir. Çalışmada uluslararası hukuk bağlamında Türkiye'nin yaşadığı göç ve mülteci sorunu ile mücadelesi özetlenecek ve bu konuda ihtiyaç duyduğu uluslararası toplumun desteği üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
The increasing trend of irregular migration has emerged as a major challenge for many countries, particularly European nations. In this regard, it is crucial for countries combatting migration to adhere to international agreements and fulfill their contractual responsibilities. The fulfillment of obligations arising from protocols and agreements with international actors, as well as the steps that Turkey will take, becomes of utmost importance due to the insufficient attention provided by the international community in addressing Turkey's migration issues. In the study, Turkey's struggle with the immigration and refugee problem will be summarized in the context of international law and the support of the international community it needs in this regard will be emphasized.