İşe yabancılaşma, işyerinde dedikodu, örgütsel sinizm ve örgütsel yapı arasındaki ilişkilerin incelenmesi üzerine bir araştırma
An investigation on the relationships between, alienation at work, workplace gossip, organizational cynicism, and organizational structure
  1. Tez No: 839955
  2. Yazar: CANSU GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hizmet Tasarımı ve İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde örgütsel verimliliğin ve çalışanların motivasyonlarının artması, örgüt içerisindeki yabancılaşma, dedikodu, sinizm ve örgütsel yapı gibi doğrudan çalışanları ilgilendiren faktörlere bağlanmaktadır. Mevcut çalışmada işyerinde dedikodu, işe yabancılaşma, örgütsel sinizm ve örgütsel yapı arasındaki ilişkilerin açıklanması amaçlanmış, bu doğrultuda iş yerlerinde alınacak önlemlere ilişkin güçlü politikaların oluşturulmasına ön ayak olunması hedeflenmiştir. Çalışma bir kamu kurumundaki 204 çalışan ile yürütülmüştür. Niceliksel yöntem temel alınmış ve çevrim içi anket formu aracılığıyla çalışma verisi elde edilmiştir. Çalışmada gerçekleştirilen çoklu doğrusal regresyon analizi bulguları örgütsel sinizm, işyerinde dedikodu ve merkezileşme derecesinin işe yabancılaşma üzerinde pozitif etkisinin olduğunu göstermektedir. Literatürde daha önce bu değişkenler arasındaki ilişkilerin bir arada incelenmediği görülmektedir. Çalışma bu yönüyle önem arz etmektedir ve literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Increasing organizational efficiency and employee motivation is linked to factors directly affecting employees, such as alienation, gossip, cynicism, and organizational structure. This research aims to explain the relationships between workplace gossip, work alienation, organizational cynicism and organizational structure. In this regard, the target is to initiate the creation of strong policies regarding the measures to be taken in workplaces. The research was conducted with 204 employees in a public institution. Quantitative method was used and data was obtained through an online survey form. The findings of the multiple linear regression analysis shows that organizational cynicism, workplace gossip and the high degree of centralization have a positive effect on alienation at work. It is observed that the relationships between these variables have not been analyzed together in the literature before. The study is important in this respect and contributes to the literature.