Endüstri işletmelerinde esnek üretim sistemlerinin verimlilik ve etkinlik üzerindeki etkileri ile ilgili bir araştırma
A Research on the effects of flexible manufacturing system on efficiency and effectiveness in industrial organizations
  1. Tez No: 83999
  2. Yazar: SÜLEYMAN SEMİZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SÜLEYMAN COŞKUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Endüstri işletmelerinin verimli ve etkin bir şekilde üretimlerini devam ettirebilmeleri için, gelişen imalat teknolojisini uygulamaları gerekmektedir. Önemli miktarda sermaye yatırımını gerektiren teknolojilerin, işletmeye sağladığı olumlu etkilerin yanında, olumsuz etkileri de bulunmaktadır. İşletmeler teknoloji transferlerim gerçekleştirirken, bu olumlu ve olumsuz etkileri çok iyi analiz etmek zorundadırlar. Bu çalışmada, son yıllarda dünyada kullanımı hızla artan ve büyük sermaye yatırımım gerektiren Esnek Üretim Sistemlerinin, verimlilik ve etkinliği üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Ortadoğu Sanayi ve Ticaret Merkezi (OSTİM) ile I. Organize Sanayisinde, küçük ve orta büyüklükteki makine imalat işletmelerinde yapılan bir araştırma ile sistemin bu işletmelerde uygulanabilirliği araştırılmıştır. Sonuçlar çizelgeler halinde sunularak değerlendirilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 500.20.15 Esnek Üretim Sistemi, Verimlilik, Etkinlik 160 Yrd. Doç. Dr. Süleyman ÇOŞKUNER
Özet (Çeviri)
Industrial organisations should apply developing technology, in order to continue manufacturing effectively. Although technology which requires a great deal of capital investment, provides positive effects to the organisation, it has also negative effects. Organisations must analyse these positive and negative effects very well when transferring technology. In this study, the effects of Flexible Manufacturing Systems which requires great capital investment and whose usage rise rapidly in the world in recent years, on efficiency and effectiveness. A research has been carried out in small and medium machine production organisations in Middle East Industry and Trade Center (OSTIM) and First Organised Industry and the applicability of this system in these organisations has been investigated. The results have been evaluated presenting tables. Science Code Key Words Page Number Adviser 500.20.15 Flexible Manufacturing Systems, Efficiency, Effectiveness 160 Assist. Prof.Dr. Süleyman ÇOŞKUNER