Kümeleme analizine fuzzy set teorisi yaklaşımı
Fuzzy set theory approach to cluster analysis
- Tez No: 84000
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. AKİF BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
KÜMELEME ANALİZİNE FUZZY SET TEORİSİ YAKLAŞIMI (Yüksek Lisans Tezi) Filiz ŞAHİNLİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1999 ÖZET Bu çalışmada, kümeleme analizine, fuzzy set teorisine dayalı yaklaşım incelenmiş ve fuzzy yaklaşımın verdiği bilginin önemi tartışılmıştır. Bu yönde, önce klasik ve fuzzy set teorileri karşılaştırmalı olarak verilmiş ve daha sonra fuzzy kümeleme algoritmaları incelenmiştir. Bu maksatla Klasik c-Ortalamalar yöntemi açıklandıktan sonra Fuzzy c-Ortalamalar ve Fanny Algoritması incelenmiştir. Son olarak, Türkiye'de illerin gelişmişlik düzeylerine göre ayrıştırılması, Fanny Fuzzy Algoritması ile yapılmıştır. Bilim Kodu : 406.03.01 Anahtar Kelimeler : Fuzzy set teorisi, kümeleme analizi Sayfa Adedi : 119 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç. Dr. M.Akif BAKIR
Özet (Çeviri)
FUZZY SET THEORY APPROACH TO CLUSTER ANALYSIS (M.Sc. Thesis) Filiz ŞAHİNLİ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1999 ABSTRACT In this study, for clustering of objects, the approaches based on fuzzy set theory is examined, and consequently the value of information resulted by the fuzzy approach is discussed. In this respect the classical and fuzzy set theories are comparetively described, and then, the fuzzy clustering approaches are focused. In this framework, firstly, the classical c-means is described, and then fuzzy c-means and the Fanny algorithm are illustrasted. Finally the Fanny algorithm is applied to the problem of clustering of the administrative provincies in Turkey, with respect to their development levels. Science code : 406.03.01 Key Words : Fuzzy set theory, clustering analysis Page number: 119 Adviser : Assist.Prof.Dr. M. Akif Bakır