Biyopolitika ve sanatta arzunun ifadesi: Sanat eserlerinin nitel analizi aracılığıyla direnişi anlamak
Biopolitics and the expression of desire in art: Understanding resistance through qualitative analysis of artworks
- Tez No: 840009
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN KÖKALAN ÇIMRIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma ile birlikte belirlenen sanat eserini nitel araştırma yöntemlerinden faydalanılarak analiz edebilmek ve bu eserde yer verilen duyguların, arzuların ve hissediş biçimlerinin sanattaki konumlarına biyopolitika araştırmaları çerçevesinde anlam verebilmek amaçlanmıştır. Bu bağlamda arzuların ve hissediş biçimlerinin Jean Genet'nin“Hırsızın Günlüğü”romanında nasıl bir direniş biçimi haline gelebileceğini anlamak hedeflenmiştir. Analiz edilecek veri olarak Jean Genet'nin“Hırsızın Günlüğü”isimli romanının seçilmesinin nedeni, Genet'nin biyografik öğeleri ile birlikte ötekileştirilmiş bedenlerin anlam dünyalarını, duygularını ve arzularını etkili bir biçimde aktarmış olmasıdır. Bununla birlikte çalışmada, estetik olan ve etik olan arasındaki ilişkiyi irdelemek, bu doğrultuda da ilişkisel bir sanat ve duygular sosyoloji anlatısı oluşturmak amaçlanmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden faydalanılan bu çalışmada Örnek Olay deseni kullanılmış olup, veri toplama teknikleri olarak da Literatür İncelemesi ve Doküman Analizi tekniklerinden faydalanılmıştır. Veri analiz tekniği olarak ise Nitel İçerik Analizi tekniği kullanılmış olup elde edilen bulgular çeşitli temalar ve alt temalar altında toplanılıp yorumlanmıştır. Yapılan analiz sonucunda 'Arzular ve Duygular Teması' ve 'Biyopolitika, Sanat ve Direniş Teması' oluşturulmuş olup kodlar çeşitli kategoriler altında sınıflandırılmıştır. Böylece bu bulgulardan yola çıkılarak, duyguların, hissediş biçimlerinin ve arzuların estetik olan ile bir araya gelerek bir direniş potansiyeli oluşturabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this study, it is aimed to analyze the determined artwork by using qualitative research methods and to make sense of the positions of emotions, desires and forms of feeling in art within the framework of biopolitics research. In this context, it is aimed to understand how desires and forms of feeling can become a form of resistance in Jean Genet's novel“The Thief's Diary”. The reason for choosing Jean Genet's novel“The Thief's Diary”as the data to be analyzed is that Genet effectively conveyed the worlds of meaning, emotions and desires of marginalized bodies along with biographical elements. In addition, the study aims to examine the relationship between the aesthetic and the ethical, and to create a narrative of art and the sociology of emotions. In this study, which utilizes qualitative research methods, the Case Study design was used and Literature Review and Document Analysis techniques were used as data collection techniques. Qualitative Content Analysis technique was used as the data analysis technique and the findings obtained were collected and interpreted under various themes and sub-themes. As a result of the analysis, the 'Desires and Emotions Theme' and the 'Biopolitics, Art and Resistance Theme' were created and the codes were classified under various categories. Thus, based on these findings, it was concluded that emotions, ways of feeling and desires can come together with the aesthetic and create a potential for resistance.