Effects of prior stimulation on tactile evoked epidural field potentials in rat S1 cortex
Ön uyarımın sıçan S1 korteksinde ölçülen taktil uyarılmış epidural alan potansiyellerine etkisi
- Tez No: 840014
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Dokunma duyusunun somatosensoriyel kortekste nasıl işlendiğini anlamak, gerçekçi bir dokunma duyusu sağlayabilen nöroprotezlerin geliştirilmesi için çok önemlidir. Ayrıca vibrotaktil ileri maskelemenin elektrofizyolojik temelini anlamak, beynin sıralı duyusal girdileri nasıl birleştirdiğine ve bunlara nasıl yanıt verdiğine dair değerli bilgiler sunar. Bu tezde sıçan S1 korteksinin arka ayak bölgesinden epidural alan potansiyelleri ölçülerek çeşitli taktil parametrelerin (frekans, genlik, iki uyaran arası süre) etkisine bakıldı. Özellikle ardışıl gelen iki uyarandan ilkinin ikincisinin yarattığı potansiyellere etkisi genlik ve latans farkları olarak değerlendirildi. Sonuçlar tüm ana faktörlerin genlik farkı üzerinde istatistiksel anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Örneğin ilk uyaranın genliğindeki artış ikinci uyarana verilen cevabı baskılamıştır. Ancak bu baskılama iki uyaran arasındaki süre arttıkça azalmıştır. Bu sonuçlar hem temel bilimsel açıdan, hem de nöroprotezlerin ve haptik arayüzlerin geliştirilmesi için ardışıl vibrotaktil uyaranların duyusal işlemeyi şekillendirmekteki önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Understanding how tactile sensation is processed in the somatosensory cortex is crucial for the development of neuroprostheses that can provide a realistic sense of touch. Exploring the electrophysiological basis of vibrotactile forward masking offers valuable insights into how the brain integrates and responds to sequential sensory inputs. This understanding can help drive progress in the development of haptic interfaces and the enhancement of neuroprosthetic technologies designed to improve tactile perception. Epidural field potentials were recorded from the hind paw representation of the rat S1 cortex by using various experimental parameters. The effects of the prior stimulus on the test stimulus window measured as dB difference and latency difference were evaluated. The results indicated that all main factors had a significant impact on the dB difference. An increase in the amplitude of the prior stimulus was found to enhance suppression effects. The suppression decreased as the temporal gap increased. By demonstrating the impact of the prior stimulus, the study underscores the fundamental influence of preceding sensory inputs in shaping subsequent sensory processing.