Ng bir takım tezgahının CNC bir takım tezgahına dönüştürülmesi
Conversion of a NC workbench to a CNC workbench
  1. Tez No: 84007
  2. Yazar: OĞUZ ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN ELMAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
NC BİR TAKIM TEZGAHININ CNC BİR TAKIM TEZGAHINA DÖNÜŞTÜRÜLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Oğuz USTUN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1999 ÖZET Bu çalışmada nümerik kontrollü bir takım tezgahının bilgisayar kontrollü olarak çalıştırılması için gerekli sistemin tasarımı ve uygulaması gerçekleştirilmiştir. Sistem; bir bilgisayar, adım motorları ve matkabın bulunduğu bir mekaniki sistemi kapsamaktadır. Tasarlanan adım motoru sürme devreleri bir arabirim kartı ile bilgisayara bağlanmıştır. Sürme devreleri bilgisayarın paralel portundan aldıkları sinyaller ile adım motorlarını kontrol etmektedir. Tezgah eksenleri üç adet 8 fazlı adım motoru ile hareket ettirilmiştir. Sekiz fazlı bir adım motorunun faz sıralaması kontrolü için 8 bitlik bilgi gerekmektedir. Çalışmada, lojik sıralayıcı kullanarak 2 bitlik bilgi ile adım motorunun faz sırası kontrol edilmiştir. Böylece bilgisayarla yapılan kontrol için gerekli port sayısı azaltılmış ve kontrol yazılımı basitleştirilmiştir. Bilim Kodu : 626.01.01 Anahtar Kelimeler : CNC, Adım Motorları, Bilgisayarlı Kontrol. Sayfa Adedi : 83 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Çetin ELMAS
Özet (Çeviri)
11 CONVERSION OF A NC WORKBENCH TO A CNC WORKBENCH (M.Sc. Thesis) Oğuz ÜSTÜN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1999 ABSTRACT In this study, design and implementation of a system has been achieved to operate a numerically controlled workbench as a computer controlled workbench. The system includes a computer, stepping motors and a mechanical part with drill. Designed stepping motor drive circuits have been connected to computer by an interface card. Driving circuits control stepping motors trough signals taken from computer's parallel port. Workbench axes have been moved by three 8-phase stepping motors. Eight data bits are required to control phase-sequence of an 8-phase stepping motor. In the study, phase-sequence of an 8-phase stepping motor has been controlled by using logic sequencer with only two data bits. Thus, required number of port for control have been reduced, and control software has been simplified. Science code : 626.0 1.0 1 Key words : CNC, Stepping motors, Computer Control Page number : 83 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Çetin ELMAS