Sosyo-ekonomik düzeyi farklı ailelerin ev teknolojisini kullanımlarını etkileyen faktörler
Factors affecting the use of home technology by the families having different socio-economic status
- Tez No: 84006
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHŞİ YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
SOSYO-EKONOMIK DÜZEYİ FARKLI AİLELERİN EV TEKNOLOJİSİNİ KULLANIMLARINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER (Yüksek Lisans Tezi) Ferda ERÇETİN ÜNLÜ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1999 ÖZET Çağımızda birçok bilimsel buluşlar, teknolojiye dönüşerek toplumun hizmetine sunulmaktadır. Bugün insan yaşamını kolaylaştırmayı amaçlayan teknoloji toplumu ve dolayısıyla toplumun en küçük kurumu olan aileyi de etkisi altına almıştır. Araştırmanın amacı gelişen ev teknolojisini ailelerin kullanım durumları ve kullanımlarını etkileyen faktörlerin saptanmasıdır. Bu nedenle yerleşim birimlerindeki sosyo-ekonomik farklılıklar dikkate alınarak 188 anket uygulanmıştır. Anket; anket uygulanan ailelerin teknolojik ev araçlarını kullanım durumlarını açığa çıkaracak nitelikte hazırlanmıştır. Araştırma bulguları anket uygulanan ailelerin özellikleri, evlerinde bulunan teknolojik ev araçları ve kullanım durumları, ailelerin kültürel faaliyetleri başlıkları adı altında sunulmuştur. Ankara merkez Keçiören (apartman), Bağlum (bucak), Ufuktepe (gecekondu) ve Melikşah köyünde yaşayan ailelerin teknolojik ev araçlarını kullarımı durumlarının yerleşim birimlerine göre farklılıklar gösterdiği, bu duruma ailelerin gelir düzeyinin, sosyal ve kültürel özelliklerinin önemli oranda etkisi olduğu saptanmıştır. Teknolojik ev araçlarının kullanım durumu ve türü kırsal alandan kent merkezine doğru artış göstermektedir. Bilim Kodu : 600 10 20 Anahtar Kelimeler : Teknoloji, Ev Teknolojisi, Aile, Sosyo-Ekonomik Durum Sayfa Adedi : 124 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Yahşi YAZICIOĞLU
Özet (Çeviri)
FACTORS AFFECTING THE USE OF HOME TECHNOLOGY BY THE FAMILIES HAVING DIFFERENT SOCIO-ECONOMIC STATUS (M.Sc.Thesis) Ferda ERÇETİN ÜNLÜ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1999 ABSTRACT In our era, many scientific discoveries are being converted to technology in order to serve for the benefit of society. Today, technology aiming to facilitate the everyday human life is influencing the family being the smallest element of the society. The objective of this study is to identify the factors affecting the families' use of developing home technologies. For this purpose, a poll, which covered 188 families, was conducted considering the socio-economic differences among the families. The poll aimed at revealing the status of the use of technologic home equipment's by the families. The findings of the study were presented under the headings of characteristics of families included in the poll, the technologic home equipment's that the families owned and the status of the use these home equipments, and families' cultural activities. It was determined that the use of technologic home equipments by the families living in metropolitan Ankara, Keçiören (apartments), Baölum (small town), Ufuktepe (ghetto) and Meliksah Village (village) showed important differences within each residential unit. This situation was determined to be affected to a large extent by the families income level, social and culturalIll characteristics. The type and status of the use of the technologic home equipments show an increase from rural to urban areas. Science code : 600 10 20 Key Words : Technology, Home technology, Family, Socio-Economic Status Page number : 124 Adviser : Prof.Dr. Yahşi YAZICIO?LU