Pandemi döneminde uzaktan çalışanların yaşadıkları iş-aile çatışmasının, çalışan performansı ve iş tatminine etkisi: Öğretmenler üzerine bir araştırma
The effect of work-family conflict experienced by remote workers on employee porformance and job satisfaction during the COVID-19 pandemic: A study on teachers
  1. Tez No: 840082
  2. Yazar: İSMAİL KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATILHAN NAKTİYOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı pandemi döneminde uzaktan çalışan öğretmenlerin yaşadıkları iş-aile çatışmasının çalışan performansı ve iş tatminine olan etkisini inceleyerek literatüre katkı sağlamak ve araştırmacılara öneriler sunmaktır. Bu amaç doğrultusunda iş-aile çatışması, çalışan performansı ve iş tatmini kavramları incelenmiştir. Ayrıca iş-aile çatışması ile çalışan performansı arasındaki ilişkide iş tatmininin aracı rolü de incelenmiştir. Bu doğrultuda iş-aile çatışması, çalışan performansı ve iş tatmini ölçeklerini kapsayan anket formu oluşturularak Erzurum ili Aziziye ilçesinde bulunan devlet okullarında çalışan 390 öğretmenden veri toplanmıştır. Toplanan bu verilerinin analizi AMOS ve SPSS 24 istatistik programı kullanılarak yapılmıştır. Yapılan bu analizler neticesinde iş-aile çatışması ile çalışan performansı ve iş-aile çatışması ile iş tatmini arasında negatif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca çalışan performansı ile iş tatmini arasında olumlu bir ilişki olduğu saptanmış ve bunun yanında iş-aile çatışması ile çalışan performansı arasındaki ilişkide iş tatminin aracı rolü olduğu belirlenmiştir. Çalışmanın sonuçları önceden yapılmış olan literatür çalışmalarıyla birlikte ele alınarak incelenmiş, sonuç ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to contribute to the literature and offer suggestions to researchers by examining the effect of work-family conflict experienced by teachers working remotely during the pandemic period on employee performance and job satisfaction. For this purpose, the concepts of work-family conflict, employee performance and job satisfaction were examined. In addition, the mediating role of job satisfaction in the relationship between work-family conflict and employee performance was also examined. In this direction, a questionnaire form covering work-family conflict, employee performance and job satisfaction scales was created and data were collected from 390 teacher working in public schools in Erzurum Province Aziziye District. The analysis of these collected data was made using AMOS and SPSS24 statistical program. As a result of these analyzes, it has been determined that there is a negative relationship between work-family conflict and employee performance and between work-family conflict and job satisfaction. In addition, it has been determined that there is a positive relationship between employee performance and job satisfaction and it has been determined that job satisfaction has a mediating role in the relationship between work-family conflict and employee performance. The results of the study were examined together with the previous literature studies and the results and suggestions were presented.