Perküsif terapi cihazının ve alet destekli yumuşak doku mobilizasyonunun hamstring gerginliği üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of percussive therapy device and instrument assisted soft tissue mobilization on hamstring tightness
- Tez No: 840093
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET BİÇKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Perküsif Terapi cihazı ve ADYDM son zamanlarda oldukça popülerleşen; kas esnekliği kazanmak amacıyla kullanılan fizik tedavi yöntemlerindendir. Çalışmanın amacı; Perküsif Terapi cihazının ve ADYDM'nin hamstring gerginliği üzerindeki etkilerini incelemek ve bunun yanında uygulanan iki teknik arasında kıyaslama yaparak hangisinin daha etkili bir uygulama olduğunu ortaya çıkarmaktır. Bu çalışmaya; hamstring kasının somut gerginliği olan (Pasif düz bacak kaldırma ≤ 70 derece), 18-60 yaş arası 40 birey dahil edildi. Katılımcılar Perküsif Terapi Grubu (n=20), ADYDM Grubu (n=20) olacak şekilde 2 eşit gruba randomize edildi. Katılımcılar uygulamadan hemen önce; Aktif Diz Ekstansiyon testi (ADE), Otur-Uzan testi, Kısa Form-36 (SF-36), Alt Ekstremite Fonksiyonel Ölçeği, Jenkins Uyku Skalası ve statik denge için Tek Ayak Üzerinde Durma Testi değerlendirmelerini tamamlandı. İki uygulama da (2,5 dakika sağ bacak -2,5 dakika sol bacak) toplam 5 dakika, haftada 2 gün, 3 hafta boyunca uygulandı. İki gruptan bağımsız olarak, bütün bireyler uygulama öncesi ısınma egzersizi olarak 5 dakika yürüdüler (yerinde sayma). Değerlendirmeler 3 haftanın sonunda (son uygulamadan hemen sonra) ve son seansın ardından 1 ay sonra tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
Percussive Therapy device and IASTM are recently becoming increasingly popular physical therapy methods used for developing muscular flexibility. The aim of the study is to evaluate the effects of Percussive Therapy device and IASTM on hamstring tightness, and to compare the two techniques to determine which one is more effective. In this study, 40 participants between the ages of 18-60 years with hamstring muscle tightness (passive straight leg raising ≤ 70 degrees) were included. The participants were randomly assigned to two equal groups: the Percussive Therapy Group (n=20) and the İASTM Group (n=20). Prior to the treatment, participants completed evaluations including the Active Knee Extension test (ADE), Sit and Reach Test, Short Form-36 (SF-36), Lower Extremity Functional Scale, Jenkins Sleep Scale, and the Single Leg Stance Test for static balance. Both treatments (2.5 minutes right leg -2.5 minutes left leg) were applied for a total of 5 minutes, 2 days a week, for 3 weeks. Regardless of the two groups, all individuals walked for 5 minustes (standstill) as a warm-up exercise before techniques. Assessments were conducted at the end of the 3-week period (immediately after the final session) and 1 month after the final session. In the comparison of the measurements before and after the treatment; all measurements for IASTM were found to be statistically significant.