Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde dinleme becerisine yönelik otantik materyal kullanımı
Use of authentic materials for listening skills in teaching Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 840211
  2. Yazar: HADİKA BEKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT GÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde dinleme becerisi öğrenciyi öncelemelidir. Bu açıdan dinleme becerisinin dil öğrenicilerinin ilgisini çekmesi, öğrendikleri dilde gerçek yaşama ve gerçek durumlara dönük olması nedeniyle otantik materyallerle desteklenmesi büyük önem taşımaktadır. Aynı zamanda dinleme becerisinin geliştirilmesine dayalı otantik materyallerin kullanımına dair diğer ülkelerde çok sayıda çalışma yapılmış olmasına karşın Türkiye'de otantik materyal kullanımını ele alan araştırmalar oldukça azdır. Bu bağlamda araştırmanın amacı; otantik video, film, müzik klipleri, röportajlar, TV programları vb. işitsel ve işitsel- görsel otantik dokümanların Türkçenin yabancı dil olarak öğretilmesi sürecinde dinleme becerisine yönelik ders materyali olarak kullanılabilirliğini sorgulamaktır. Bu çalışma, otantik materyallerden Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi sürecinde dinleme becerisi kazanımları izleğinde nasıl faydalanılacağını ortaya koyan nitel bir araştırmadır. Aynı zamanda çalışmada, Diller için Avrupa Ortak Öneriler Çerçevesi (2020) izleğinde dinleme becerisi ölçek ve kazanımları incelenmiş, bu ölçek ve kazanımlar rehberliğinde işitsel ve işitsel- görsel otantik materyal kullanımına yönelik etkinlikler tasarlanmıştır. Çalışmada oluşturulan etkinliklerin eğitmenlere yol gösterici olacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
As a foreign language, listening skills should take precedence in Turkish language instruction. In this regard, the use of authentic materials is crucial for capturing the interest of language learners, as listening skills need to be oriented towards real life and real situations. Although there have been numerous studies in other countries on the use of authentic materials based on the development of listening skills, research specifically addressing the use of authentic materials in Turkey is quite limited. In this context, the aim of the research is to examine the usability of audio and audio-visual authentic documents such as authentic videos, films, music clips, interviews, TV programs, etc., as instructional materials for listening skills in the process of teaching Turkish as a foreign language. This study is a qualitative research that reveals how authentic materials can be utilized in the acquisition of listening skills in the context of teaching Turkish as a foreign language. Additionally, within the study, the listening skill scale and achievements outlined in the Common European Framework of Reference for Languages (2020) were examined, and activities were designed based on these scales and achievements to guide the use of audio and audio-visual authentic materials. It is anticipated that the activities developed in the study will serve as a guide for educators.