İntramüsküler enjeksiyon uygulamasında shotblocker kullanımının etkisinin incelenmesi
Investigation of effect shotblocker use in intramuscular injection
- Tez No: 840363
- Danışmanlar: PROF. DR. LEMAN ŞENTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, intramüsküler enjeksiyon uygulamalarında Shotblocker kullanımının ağrı üzerine etkisini incelemek amacıyla deneysel olarak yapıldı. Araştırma Mayıs 2022 - Ekim 2022 tarihleri arasında İstanbul'da bir eğitim ve araştırma hastanesinde gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini Doğum Sonu Servisinde yatan aynı ilacın reçete edildiği, araştırma kriterlerine uyan 80 hasta oluşturdu. Deney ve kontrol uygulamalarını aynı hastanın birinci ve ikinci enjeksiyon dozları oluşturdu. Enjeksiyonlardan biri Shotblocker ile diğeri klinik rutini ile uygulandı. Uygulamaları klinikte çalışan gönüllü bir hemşire, araştırmacıdan Shotblocker eğitimi aldıktan sonra gerçekleştirdi. Araştırma verilerinin toplanmasında ''Bilgi Formu'', ''Vizüel Analog Skala'' ve ''Yüz Ağrı Ölçeği'' kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde istatistiksel analizler için NCSS Number Cruncher Statistical System 2020 programı kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde Shapiro Wilks test ve Box Plot grafikleri, Wilcoxon testi kullanıldı. Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalaması 30,39±7,9, beden kitle indeksi ortalaması 30,14±5,47 kg/m2 bulundu. Hastaların yöntemlere bağlı ağrı puan ortalamaları karşılaştırıldığında vizüel analog skaladan aldıkları puan ortalaması Shotblocker uygulamasında 2,25±1,97; klasik uygulamada 3,73±2,46; yüz ağrı ölçeğinden aldıkları puan ortalaması Shotblocker uygulamasında 1,86±1,89; klasik uygulamada 3,36±2,42 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was carried out experimentally between May 2022 and October 2022 in a training and research hospital in Istanbul in order to examine the effect of Shotblocker use on pain in intramuscular injection applications. The sample of the study consisted of 80 patients who were prescribed the same drug in the Postpartum Service and met the research criteria. Experimental and control applications were formed by the 1st and 2nd injection doses of the same patient. One of the injections was administered with Shotblocker and the other with the clinical routine. A volunteer nurse working in the clinic performed the applications after receiving Shotblocker training from the researcher.“Information Form”,“Visual Analog Scale”and“Facial Pain Scale”were used to collect research data. NCSS Number Cruncher Statistical System 2020 program was used for statistical analysis in the evaluation of the data. In addition Shapiro Wilks test and Box Plot graphics and Wilcoxon test were used to evaluate the data. The mean age of the patients participating in the study was 30,39±7,9, and the mean body mass index was 30,14±5,47 kg/m2. When the pain scores of the patients were compared depending on the methods, the mean score from the visual analog scale was 2,25±1,97 in the Shotblocker application; found to be 3,73±2,46 in the classical application. The mean score patients got from the facial pain scale was 1,86±1,89 in the Shotblocker application; found to be 3,36±2,42 in the classical application.