Türkiye ekonomisinde COVİD-19 pandemisinin makroekonomik göstergeler ile analizi
Analysis of COVID-19 economic crisis in Türkiye economy with macroeconomic indicators
  1. Tez No: 840386
  2. Yazar: GAYYUBE BEHREM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İCLAL ÜNÜVAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Dünyada ilk kez 2019 yılının aralık ayının sonlarına doğru Çin'in Hubei eyaletine bağlı Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve hızla tüm dünyaya yayılan Covid-19 salgınında Türkiye de ilk vakalar 2020 yılında mart ayının ortalarına doğru görülmeye başlamıştır. Covid-19 pandemisi üretim, dış ticaret ve turizm kanallarıyla Türkiye ekonomisini derinden etkilemiştir. Bu etkilenmeler 2021 Aralık ayına kadar yoğunlaşarak Türkiye ekonomisinin olumsuz etkilenmesine sebep olmuştur. Bu çalışmada Covid-19 salgınının Türkiye ekonomisine olan ekonomik etkilerinin makroekonomik göstergelerle analizi 2014-2022 yılları arasındaki aylık verilerle Türkiye İstatistik Kurumu, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası verilerinden yararlanılarak oluşturulan tablolar ve grafiklerden elde edilen verilerle Covid-19 pandemisinin etkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Türkiye İstatistik Kurumu, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası verilerinden yararlanılarak oluşturulan tablolar ve grafiklerden elde edilen sonuçlar şu şekildedir: Covid-19 pandemisi Türkiye ekonomisine makroekonomik etkileri; Enflasyon oranlarının yükselmesiyle hane halkı ve firmaların yaşadığı gelir kayıplarıdır. Ekonomideki talep ve arz şoklarıyla işsizlik oranlarının yükselmesi, ihracatın azalmasıyla; dış dengede cari açıkların artması, hükümetin vergi gelirlerinin azalması ve harcamaların artmasıyla bütçe açıklarının artması, döviz kurunun yükselmesi karşısında; Türk lirasının değer kaybetmesi, dış borcun artması krizin olumsuz etkileriyle birlikte üretimin gerilemesi gibi sonuçlara ulaşılmaktadır. 2014-2022 yılları arasında Türkiye ekonomisinin makroekonomik sonuçları birlikte değerlendirildiğinde Türkiye ekonomisinin makroekonomik performansındaki olumsuz gidişat sadece Covid-19 pandemisi ile başlamamıştır. 2014 yılından itibaren başlayarak, 2018 yılındaki döviz kurundaki yükselmelerle devam etmiş ve son olarak Covid-19 pandemisi ile etkileri daha sert ilerlemiştir.
Özet (Çeviri)
In the Covid-19 epidemic, which first emerged in the world in the city of Wuhan, China's Hubei province, towards the end of December 2019 and spread rapidly all over the world, the first cases in Türkiye began to be seen in mid-March 2020. The Covid-19 pandemic has deeply affected the Türkiye economy through production, foreign trade and tourism channels. These impacts intensified until December 2021, causing the Türkiye economy to be negatively affected. In this study, the economic effects of the Covid-19 pandemic on the Türkiye economy are analyzed with macroeconomic indicators. The effects of the Covid-19 pandemic are revealed with the monthly data between 2014-2022 and the data obtained from the tables and graphs created using the data of the Türkiye Statistical Institute, the Ministry of Treasury and Finance, and the Central Bank of the Republic of Türkiye. has been studied. The results obtained from the tables and graphs created using the data of the Türkiye Statistical Institute, the Ministry of Treasury and Finance, and the Central Bank of the Republic of Türkiye are as follows: Macroeconomic effects of the Covid-19 pandemic on the Türkiye economy; These are the income losses experienced by households and companies due to rising inflation rates. With the increase in unemployment rates and decrease in exports due to demand and supply shocks in the economy; In the face of increasing current account deficits in the external balance, decreasing government tax revenues and increasing budget deficits due to increased expenditures, and increasing exchange rates; Results such as the depreciation of the Turkish lira, the increase in foreign debt and the decline in production together with the negative effects of the crisis are achieved. When the macroeconomic results of the Türkiye economy between 2014 and 2022 are evaluated together, the negative course in the macroeconomic performance of the Türkiye economy did not start only with the Covid-19 pandemic. Starting from 2014, it continued with the increases in the exchange rate in 2018, and finally, its effects became more severe with the Covid-19 pandemic.