A philosophical analysis of computational modeling in cognitive science / bilişsel bilimlerdeki bilgisayarlı modellemenin felsefi bir analizi
Bilişsel bilimlerdeki bilgisayarli modellemenin felsefi bir analizi
- Tez No: 840401
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMET BAĞÇE, PROF. DR. HÜSEYİN CEM BOZŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalısma, bilissel bilimlerdeki arastırma yöntemlerinden biri olan bilgisayarlı bilissel modelleme metodolojisini incelemektedir. Çalısmanın amacı, insanin bilisini anlamada bilgisayarlı bilissel modellerin nasıl bir yere sahip oldugunu gösteren bir anlayıs sunmaktır. Yalnızca, belirli bir deneysel çalısmayı simule ederek ve deneysel verileri tekrarlayarak belirli bir bilissel fenomen için görüs bildiren modellerin çoklugu düsünülerek, bu çalısmada modeli yaratan kisinin yaptıgı isi anlamak ve böylece bilgisayarlı bilissel modellerin simülasyon aracı olmalarının dısındaki potansiyellerinin kesfedilebilmek için pratigi anlamaya dayalı bir yaklasım içinde bulunulmustur. Bu amaç için bilim felsefesi literatüründen pratigi anlamaya dayalı bir yaklasım olan Morgan ve Morrison (1999)'ın görüsü bir örnek model üzerinde uygulanmıstır. Bu görüs, modellerin bilimdeki yerini anlamak için dört temel eleman üzerinde vurgu yapmaktadır; modellerin kurulması, modellerin isleyisi, modellerin temsili ve modellerden ögrenme sekillerimiz. Üzerinde çalısılan örnek, Soar mimarisiyle yaratılmıs bir model olan ve belirli bir grup modeli temsil eden Q-Soar modelidir. Çalısmada, bu grup modeller dısındaki bilgisayarlı bilissel modeller için nasıl genellemeler yapılabilecegi hakkında tartısmalar verilmistir.
Özet (Çeviri)
This study analyses the methodology of computational cognitive modeling as one of the ways of conducting research in cognitive science. The aim of the study is to provide an understanding of the place of computational cognitive models in understanding human cognition. Considering the vast number of computational cognitive models which have been just given to account for some cognitive phenomenon by solely simulating some experimental study and fitting to empirical data, a practice-oriented approach is adopted in this study to understand the work of the modeler, and accordingly to discover the potential of computational cognitive models, apart from their being simulation tools. In pursuit of this aim, a framework with a practice-oriented approach from the philosophy of science literature, which is Morgan & Morrison (1999)?s account, is employed on a case study. The framework emphasizes four key elements to understand the place of models in science, which are the construction of models, the function of models, the representation they provide, and the ways we learn from models. The case study Soar (Simon, Newell & Klahr, 1991), is a model built with Soar cognitive architecture (Laird, Newell & Rosenbloom, 1987) which is representative of a class of computational cognitive models. Discussions are included for how to make generalizations for computational cognitive models out of this class, i.e. for models that are built with other modeling paradigms.