Müfessirlere göre Kur'ân-ı Kerîm'de geçen mücrim kavramı
The concept of mucrim in the Qur'an according to the commentators
  1. Tez No: 840425
  2. Yazar: SÜMEYYE GÜVENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN ABACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: İslami İlimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
“Mücrim”kavramı, Kur'ân-ı Kerîm'de Allah'ın kullarına ait sıfatlardan olup birçok âyette tekrar edilen kavramlardan biridir. Kur'ân-ı Kerîm'i anlama gayretimiz bizi, bu kavramın da araştırılması ve incelenmesi gerektiği düşüncesine sevk etmiştir. Toplum tarafından“günahkar”olarak tanımlanan mücrim kavramı, günahın mahiyeti ve büyüklüğü/küçüklüğü konusunda bir eksikliği içerisinde barındırmaktadır. Müfessirler mücrim kavramı ile kastedilen kimselerin kâfir, günahkar veya müşrik gibi büyük günah işleyen kimseler olduğunu söylemişlerdir. Tarihî seyir içerisinde kelimelerde anlam genişlemesi veya daralması olabilmektedir. Bu durumlar da kelimelerde anlam karmaşasına yol açmaktadır. Çalışmamızın sonucunda“mücrim”kavramı üzerinde de oluşan bu anlam karmaşasının giderilmesi, nüzûl öncesi ve sonrası dönemde anlam değişimlerinin ne yönde gerçekleştiği tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu anlam karmaşası öncelikle ilk dönem sözlük çalışmalarında, ardından Arap şiirlerinde, sonrasında ise İslam tarihinde önemli bir yeri olan hadis kitaplarında ve klasik tefsir kitapları ışığında giderilmeye çalışılmıştır. Bu alana dair yapılan literatür taramasında bu kavram üzerinde birkaç çalışma dışında yeterli çalışmanın yapılmadığı görülmüş ve bu eksiklik bir nebze olsun giderilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of“Mucrim”is one of the attributes of Allah's servants in the Qur'an and is repeated in many verses. Our endeavor to understand the Qur'an has led us to the idea that this concept should also be researched and analyzed. The concept of mucrim, which is defined as“sinner”by the society, contains a lack of knowledge about the nature of sin and its magnitude/smallness. The commentators have said that the people who are meant by the term mucrim are those who commit major sins such as disbelievers, sinners or polytheists. In the course of history, words may expand or contract in meaning. These situations lead to confusion of meaning in words. As a result of our study, it has been tried to eliminate this confusion of meaning on the concept of“mucrim”and to determine the direction of meaning changes in the pre- and post- descent period. This confusion of meaning has been tried to be eliminated firstly in the first period dictionary studies, then in Arabic poetry, and then in the light of hadith books and classical tafsir books, which have an important place in the history of Islam. In the literature review of this field, it was seen that there were not enough studies on this concept except for a few studies and this deficiency was tried to be overcome to some extent.