P53 boyanma paterni ile seröz over kanseri yaygınlık paterni arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Association of P53 immunohistochemical staining pattern with clinical outcomes of high grade serous ovarian carcinomas
  1. Tez No: 840429
  2. Yazar: SEVCAN ARZU ARINKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL POLAT, DOÇ. DR. NERMİN KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Onkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Amaç: Yüksek dereceli seröz over kanseri vakaların >%96'sında patojenik TP53 mutasyonu mevcuttur. Bu çalışma ile P53 immünhistokimyasal boyanma paternleri ile over seröz kanserinin yaygınlığı ve sağ kalım ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif kohort çalışmada Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2010-2016 yılları arasında seröz over kanser tanısı alan tüm hastaların (n=91) patoloji blokları incelenerek p53 immunhistokimya boyama yapıldı. Sosyodemografik özellikleri, kanser evresi, geçirilen ameliyat, tanı sonrası tedavi, genel sağ kalım ve tanı sonrası mortalite değerlendirildi. Bulgular: Hastaların, %63,8'i (n=58) ileri evreydi (FIGO 3 ve 4) ve %35,2'sinde (n=32) ise ölüm olayı gözlendi. Hastaların %51,6'sında (n=47) OE, %39,6'sı (n=36) CA, %5,5'i (n=5)“wild”ve %3,3'ü (n=3) SIT pozitif boyandı. Yüksek dereceli seröz over kanserli hastaların medyan sağ kalım süresi 55 ay olarak belirlendi (%95CI: 29,301-80,699). CA hazard riski, OE grubuna göre 3,709 kat daha fazla saptandı (%95 CI: 1,626-8,462; p=0,002). Ancak OE ve“wild”grupları, OE ve SIT grupları arasında ölüm riski bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmedi. Sitoplazmik boyama gösteren 3 olgunun hepsinde bilateral tümör izlenmiş olup hepsi tanı anında ileri evre hastalığa sahipti (FIGO Evre 3). Sonuç: CA paternine sahip olanların ölüm oranını OE paternine göre anlamlı derecede yüksek saptandı. CA grubunun hazard riski OE grubuna gore 3,709 kat daha yüksek saptandı. OE ve“wild”paternleri ile OE ve SIT paternleri arasında hazard risk açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: High-grade serous ovarian cancer is the most aggressive histological type of ovarian carcinoma, and TP53 mutation is present in 99% of cases. In this study, we aimed to investigate the association between the p53 immunohistochemical staining patterns and clinical outcome of the serous ovarian cancer. Material and Methods: Pathology blocks of total of 91 patients diagnosed with high-grade serous ovarian cancer between Dec 2010 and 2016 were re-examined. The patterns of p53 staining were evaluated as overexpression (OE), complete absence, wild type (WT) and cytoplasmic (SIT). Results: Of the patients, 51.6% (n=47) were stained positive for OE, 39.6% (n=36) for CA, 5.5% (n=5) for WT, and 3.3% (n=3) for SIT. The hazard ratio of CA was found to be 3.709 times higher than OE (%95 CI: 1.626-8.462; p=0.002). No significant difference was found in HR between the OE and WT groups and the OE and SIT groups (p=0.267; p=0.186). There was no significant difference between p53 staining groups in terms of age, FIGO stage, tumor location and mean tumor diameter. The mortality rate of the CA group was found to be significantly higher. Bilateral tumors were observed in all 3 cases with SIT staining, and all of them had advanced-stage disease at the time of diagnosis. Conclusion: We did not find a statistically significant difference in HR between OE and wild-type patterns and between OE and SIT patterns. However, we found the mortality rate of those with the CA pattern significantly higher than those with the OE pattern.