Türk idari yargılama usulünde duruşma
Hearing in Turkish administrative procedure
  1. Tez No: 840446
  2. Yazar: METİN ENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA ODYAKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İdari yargı, idarenin, idare hukuku kapsamında gerçekleştirdiği iş ve işlemlerden doğan uyuşmazlıklarını çözümleyen, adli yargının dışında kendine özgü kuralları ve yargılama usulü bulunan bir yargı koludur. İdari yargılama usulünün en önemli özelliği yazılı yargılamanın esas olmasıdır. Yazılı yargılamada, dava ve cevap dilekçeleri belirli bir şekle tâbi olmak kaydıyla yazılı olarak verilir. Kararlar evrak üzerinden yapılan inceleme sonucu verilir. İdari yargılama usulünde duruşma istisnaidir. Duruşmanın gerçekleştirilebilmesi belirli şartlara bağlıdır. İdari yargıda yapılan duruşmalar mevcut haliyle oldukça işlevsiz bir şekilde icra edilmektedir. Eksiklikler giderilmeli, idari yargılamanın davacı ve davalıya yönelik en görünür yüzü olan duruşma daha nitelikli hale getirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Administrative judiciary is a judicial branch that resolves disputes arising from the works and transactions carried out by the administration within the scope of administrative law, and has its own rules and trial procedure, apart from the judicial judiciary. The most important feature of the administrative trial procedure is that written judgment is essential. In written proceedings, lawsuits and response petitions are submitted in writing, subject to a certain format. Decisions are made as a result of the examination of the documents. The hearing is an exception in the administrative trial procedure. The ability to hold a hearing depends on certain conditions. Hearings held in the administrative judiciary are conducted in a very dysfunctional manner in their current state. The deficiencies must be corrected, and the hearing, which is the most visible face of the administrative trial for the plaintiff and the defendant, must be made more qualified.