Türkiye'deki teknoloji transfer ofislerine yeni kavramsal model önerisi: Teknoloji Transfer Ajansı
A new conceptual model for technology transfer offices in Turkey: Technology Transfer Agency
  1. Tez No: 840448
  2. Yazar: ABDULBAKİ BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Teknolojinin yoğun olarak kullanıldığı 21. Yüzyılın ilk çeyreğinde, dijital dönüşüm ve bu dönüşüme olanak sağlayan kurumların önemi gittikçe artmaktadır. Teknoloji ve bilim parkları, teknokentler, teknoloji merkezleri ve teknoloji transfer ofisleri bu kurumların başında gelen önemli örneklerdir. Bu çalışma, teknoloji transfer ofislerinin hali hazırda uygulamakta oldukları metotlar ve yaklaşımların verimliliğini değerlendirerek, daha etkin bir çalışma prensibi oluşturmasını sağlamaya yönelik kavramsal bir model önerisi sunmaktadır. Bu amaca erişebilmek için, literatür taraması yaparak mevcut çalışmalar ortaya çıkartılmıştır. Teknoloji transfer ofisleri için kavramsal bir model önerisini ortaya koyabilmek için çalışmanın metodolojisinde karşılaştırmalı analiz yapılmıştır. Başarılı ve başarısız teknoloji transfer ofisi uygulamaları değerlendirilmiştir. Nihayet çalışmanın sonucunda, öneri olarak,“Teknoloji Transfer Ajansı Ağ Yapısı”kavramı ve ilişkili olarak da Teknoloji Transfer Ajansı fikri ortaya atılmıştır. Türkiye için uygun olduğu görüşüne varılmıştır. Politika yapıcılarına uzun vadeli programlar dahilinde Teknoloji Transferi Ajansı önerilmiştir. Akademik anlamda benzer ülkelerde ağ yapısını içeren modellerin incelenmesinin ve sürdürülebilir bir teknolojik ve dijital dönüşüme etkisi, verimliliği ve etkinlik analizlerinin yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the first quarter of the 21st century, digital transformation and the institutions that enable this transformation are becoming increasingly important. Technology and science parks, technocities, technology centres and technology transfer offices are important examples of these institutions. This study evaluates the efficiency of the methods and approaches currently applied by technology transfer offices and proposes a conceptual model to create a more effective working principle. In order to achieve this goal, a literature review was conducted to identify existing studies. In order to propose a conceptual model for technology transfer offices, a comparative analysis was made in the methodology of the study. Successful and unsuccessful technology transfer office applications were evaluated. Finally, as a result of the study, the concept of“Technology Transfer Agency Network Structure”and the related idea of Technology Transfer Agency were put forward as a suggestion. It has been concluded that it is suitable for Turkey. A Technology Transfer Agency has been proposed to policy makers within long-term programmes. In academic terms, it is recommended to examine the models including the network structure in similar countries and to analyse the impact, efficiency and effectiveness of a sustainable technological and digital transformation.