Yapay zekânın kamu güvenliğine etkisi: Türkiye örneği
The impact of artificial intelligence on public security: The case of Türkiye
- Tez No: 840533
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ENDER ASLAN, DOÇ. DR. SELİM ÇAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Teknoloji ve dijitalleşmenin hızlı bir şekilde hayatımızın her alanına girmesiyle birlikte, güvenlik sektörü de bu gelişmelerden etkilenmiştir. Yapay zekâ kavramı ve uygulamaları, insan beyninin yapabildiği işlerin ve hatta daha fazlasının makineler tarafından yapılabilme fikri ile önem kazanmıştır. Yapay zekâ, büyük miktarda veriye ve bilgi işlem gücüne sahip olduğu için güvenlik sektöründe risklerin tanımlanması, tespit edilmesi, önceliklendirilmesi, tehditlerin risk modellemesi ve algoritmik öğrenme prosedürüne dayalı cihazlarla tahmini ve bertaraf edilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Yapay zekâ, güvenlik bürokrasisinin karar verici aktörleri için güvenliğin ayrılmaz bir parçası hâline gelmiştir. Bu nedenle, yapay zekâyı tanımak, tanıtmak ve bu alandaki gelişmelerin kamu yönetimi ve politikalarına yansımalarını araştırmak öncelikle kamu politika yapıcılarının ve uygulayıcılarının ilgisini çekmektedir. Bu çalışma, kamu yönetimi ve kamu güvenliği alanında YZ'nin literatürüne odaklanmıştır. Bu tezin amacı, yapay zekânın kamu yönetimi ve kamu güvenliği üzerindeki etkisini araştırmaktır. Kamu güvenliği alanında yapay zekâ uygulamalarının geliştirilmesi ve entegrasyonu, günümüzün ve geleceğin başarıları için kritik bir rol üstlenmiştir. Bu bağlamda bu tez çalışması, literatüre kazandıracağı bakış açısı ile özgün olup alandaki kazanımlara yenisini eklemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, yapay zekânın kavramsal çerçevesini derinlemesine inceleyerek türlerini, tarihsel gelişimini ve gelecekteki beklentilerini araştırmaktadır. Bu doğrultuda çalışma genel olarak literatür taramasına dayanmaktadır. Çalışma kapsamında elde edilen veriler, ikincil kaynaklardan toplanmıştır. Ayrıca, yapay zekânın kamu yönetimi ve kamu güvenliği üzerindeki yansımalarını değerlendirmekte ve tümdengelimci bir yaklaşım çerçevesinde yapay zekânın kamunun yönetimi ve güvenliğinin sağlanmasındaki rolünü ve etkisini analiz etmektedir. Yapay zekâ teknolojilerinin kullanımı, kamu yönetimi ve güvenliği alanlarında etkinliği artırmakta ve daha iyi hizmet sunumu sağlamaktadır. Türk kamu güvenliği için yapay zekâ; yüz ve plaka tanıma, İHA'lar ile gözetim, suç analizi ve önlemede etkin rol oynamakta, öngörücü kolluk kaynakları stratejik kullanmayı sağlamakta, etik ve yasal düzenlemeler gerektirmektedir. Bu teknolojiler, büyük veri setlerinin hızlı ve etkin analizi, hizmetlerin otomatizasyonu ve suç önleme stratejilerinin geliştirilmesi gibi alanlarda kullanılarak karmaşık problemleri çözmeye ve karar alma süreçlerini hızlandırmaya yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
As technology and digitalization rapidly enter every aspect of our lives, the security sector has also been affected by these developments. The concept and applications of artificial intelligence have gained importance with the idea that the tasks that the human brain can do and even more can be done by machines. Since artificial intelligence has large amounts of data and computing power, it plays an important role in the security sector in identifying, detecting, prioritizing risks, predicting and eliminating threats with devices based on risk modeling and algorithmic learning procedure. Artificial intelligence has become an integral part of security for the decision-making actors of the security bureaucracy. For this reason, recognizing and introducing artificial intelligence and investigating the reflections of developments in this field on public administration and policies primarily attract the attention of public policy makers and practitioners. This thesis focuses on the literature of AI in the field of public administration and public security. The purpose of this thesis is to investigate the impact of artificial intelligence on public administration and public security. The development and integration of artificial intelligence applications in the field of public security has a critical role for the success of today and the future. In this context, this thesis is original with the field perspective it will bring to the literature and aims to add new achievements in the field. This study examines the conceptual framework of artificial intelligence in depth, investigating its types, historical development and future expectations. In this regard, the study is generally based on literature review. The data obtained within the scope of the study was collected from secondary sources. In addition, it evaluates the reflections of artificial intelligence on public administration and public security and analyzes the role and impact of artificial intelligence in public administration and ensuring security within the framework of a deductive approach. The use of artificial intelligence technologies increases efficiency and provides better service delivery in the fields of public administration and security. Artificial intelligence for Turkish public security; Face and license plate recognition, surveillance with UAVs, play an active role in crime analysis and prevention, enable strategic use of predictive law enforcement resources, and require ethical and legal regulations. These technologies help solve complex problems and accelerate decision-making processes by using them in areas such as fast and effective analysis of large data sets, automation of services and development of crime prevention strategies.