Perceived stress and burnout in research assistants: The role of humor
Araştırma görevlilerinde algılanan stres ve tükenmişlik: Mizahın rolü
  1. Tez No: 840554
  2. Yazar: İREM TATAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MARI ITO ALPTURER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Üniversitelerdeki araştırma görevlilerinin stresi ve tükenmişliği, onların performans ve iyi oluşlarını etkilenebileceğinden önemli sorunlardır. Daha önceki araştırmalar, çeşitli mesleklerde stres ve tükenmişliği incelemiş olsa da bu çalışma özellikle literatürde sınırlı ilgi gören bir grup olan araştırma görevlilerine odaklanmaktadır. Bu tez, araştırma görevlilerinin deneyimlediği stres ve tükenmişliği araştırmayı ve mizahla başa çıkma ile mizah tarzlarının rolünü keşfetmeyi amaçlamaktadır. Araştırma görevlileri (N=406), Algılanan Stres Ölçeği, Maslach Tükenmişlik Envanteri, Mizah Yoluyla Başa Çıkma Mizah Ölçeği ve Mizah Tarzları Ölçeğini çevrimiçi bir anket platformu aracılığıyla yanıtlamıştır. Sonuç olarak, araştırma görevlilerinin algılanan stresi ile tükenmişliği arasındaki pozitif ilişki doğrulanmıştır. Ayrıca araştırma görevlilerinin mizah anlayışı ile tükenmişliği arasında negatif yönde bir ilişki gözlenmiştir. Ancak mizahla başa çıkma, algılanan stres ve tükenmişlik arasındaki ilişkide anlamlı bir düzenleyici (moderatör) değildi. Onun yerine, algılanan stres, mizahla başa çıkma ve tükenmişlik arasındaki negatif ilişkiye kısmen aracılık (mediatör) etmiştir. Yapısal Eşitlik Modellemenin yol analizi, tükenmişliğin mizah anlayışları tarafından tahmin edilebileceğini, ancak doğrudan tahmin edilemeyeceğini ortaya koymuştur. Mizahla başa çıkmanın tükenmişlik üzerindeki etkisine iki adaptif mizah stili ve algılanan stres aracılık etmiştir. Katılımcı mizah tükenmişliği doğrudan negatif yönde etkilerken, kendini geliştirici mizah algılanan stres aracılığıyla tükenmişlik düzeylerini negatif yönde etkilemektedir. Bulgular, zorluklarla başa çıkmada pozitif mizahı kullanma eğiliminde olan araştırma görevlilerinin daha az stres ve dolayısıyla daha az tükenmişlik algılayacaklarını göstermektedir. Bu bulguların teorik ve pratik sonuçları tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Stress and burnout of research assistants at universities are significant concerns, as their performance and well-being can be affected. While previous research has explored stress and burnout in various professions, this study specifically focuses on research assistants, a group that has received limited attention in the literature. The present thesis aimed to investigate the stress and burnout experienced by research assistants and explore the role of coping humor and humor styles. Research assistants (N=406) responded to the Perceived Stress Scale, the Maslach Burnout Inventory, the Coping Humor Scale, and the Humor Styles Questionnaire via an online survey platform. As a result, a positive correlation between the perceived stress and burnout of the research assistants was confirmed. Furthermore, a negative relationship was observed between research assistants' sense of humor and burnout. However, coping humor was not a significant moderator in the relationship between perceived stress and burnout. Rather, perceived stress partially mediated the negative relationship between coping humor and burnout. The path analysis of Structural Equation Modeling revealed that burnout could be predicted by their sense of humor but not directly. The effect of coping humor on burnout was mediated by two adaptive humor styles and perceived stress. Affiliative humor directly impacted burnout in a negative way while self-enhancing humor negatively affects burnout levels via perceived stress. The finding suggests that research assistants who tend to use positive humor in coping with difficulties would perceive less stress and consequently less burnout. The theoretical and practical implications of these findings are discussed.