An analysis of George Eliot's self-doubting characters in the context of Victrian era
George Eliot'ın kendinden kuşku duyan karakterlerinin Viktorya dönemi bağlamında analizi
  1. Tez No: 840559
  2. Yazar: İLKNUR AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAİSE ŞEBNEM TOPLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
George Eliot'ın Middlemarch (1871-72) ve Romola (1862-63) adlı eserlerindeki kadın kahramanlar, bilge olduğunu düşündükleri bir erkek karakteri yüceltir ve kendilerini onun rehberliğinde yaşamaya adarlar. Yücelttikleri erkeklerin kendilerinin bilmediği bazı gerçekleri bildiklerine inanırlar. Bu kahramanlar kendi çevrelerinde sevilen, sayılan, zeki ve azimli kadınlar olsalar da yücelttikleri erkeklerle olan ilişkilerinde boyun eğen, özgeci ve kendinden kuşku duyan bir karaktere bürünürler. Birçok feminist eleştirmen boyun eğen kadın kahramanlar resmettiği için George Eliot'ı kınar. Bu tezde, kadın kahramanların boyun eğiciliğinin doğuştan gelmediği, daha çok kendilerinden kuşku duymalarının bir sonucu olduğu öne sürülmektedir. George Eliot'ı feminist eleştirmenlerin suçlamalarına karşı savunmayı amaçlayan bu tezde, kadın kahramanların kendilerinden duydukları kuşku ile boyun eğicilikleri arasındaki bağlantı ortaya konmaktadır. Ayrıca, kadın kahramanların kendinden kuşku duymaları ve boyun eğen özgeci bağlılıkları, Viktorya dönemi toplumsal bağlamı içinde yorumlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In George Eliot's Middlemarch (1871-72) and Romola (1862-63), the heroines idealise a male character whom they regard as a wise man and devote themselves to living under his guidance. They believe these men are well informed about some truths which the heroines themselves are ignorant of. Although the heroines are intelligent and determined women who are loved and respected in their community, in their interaction with those men, the heroines turn into obedient, selfless, and self-doubting women. Many feminist critics denounce George Eliot for depicting such submissive heroines. This thesis puts forward the idea that the heroines' submissiveness is not inherent, but rather appears as a result of their self-doubt. It aims to defend George Eliot against the accusations of those feminist critics by demonstrating the connection between the heroines' self-doubt and their submissiveness. Besides, it interprets the heroines' self-doubt and their selfless attachment within the Victorian social context.