Tekstil işçisi olarak çalışan kadınlarda jinekolojik kanser farkındalığı
Awareness of gynecological cancer in textile workers and attitudes of workers towards cancer screening programs
- Tez No: 840560
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLAY GÖKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, tekstil işçisi olarak çalışan kadınların jinekolojik kanser farkındalığını incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, Kastamonu ilinde bulunan Mızıkçı Tekstil ve İkinci Bahar Tekstilde 15 Nisan- 15 Ekim 2022 tarihleri arasında çalışan 210 kadın ile yürütülmüştür. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Jinekolojik Kanserler Farkındalık Ölçeği (JİKFÖ) kullanılarak toplanmıştır. Veriler değerlendirilirken ANOVA testi uygulanmıştır. Araştırmaya katılan kadınların yaş ortalaması 38,46±9,05'tir. Kadınların JİKFÖ'den aldıkları toplam puan ortalamaları 137,56±23,16'dır. Kadınların %74,8'inin düzenli jinekolojik muayene yaptırmadığı, %69,0'ının daha önce jinekolojik kanserleri duymadığı, %55,2'sinin KETEM hakkında bilgisinin olmadığı ve %83,3'ünün jinekolojik kanserlere yönelik tarama hizmetlerinden yararlanmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive research was conducted to examine the gynecological cancer awareness of women working as textile workers. The research was conducted with 210 women working at Mızıkçı Tekstil and İki Bahar Tekstil in Kastamonu province between 15 April and 15 October 2022. Data were collected using the Personal Information Form, Gynecological Cancers Awareness Scale. ANOVA test was applied when evaluating the data. The average age of the women participating in the research is 38.46 ±9.05. The total average score of women from JİKFÖ is 137.56±23.16. It was determined that 74.8% of women did not have regular gynecological examinations, 69.0% had never heard of gynecological cancers before, 55.2% had no information about KETEM, and 83.3% did not benefit from screening services for gynecological cancers.